LAJMI I FUNDIT:

Ukraina synon “rraskapitjen” e trupave ruse në qytetin lindor të Bakhmut

Ukraina synon “rraskapitjen” e trupave ruse në qytetin lindor të Bakhmut

Kievi ka ndarë sot detaje të strategjisë së tij për qytetin lindor të Bakhmut, duke thënë se synon “rraskapitjen” e trupave ruse në këtë rajon.

Reklama

Qyteti, në rajonin e Donetskut, është përballur me muaj të tërë luftimesh të ashpra, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Dhe gjenerali Oleksandr Syrskyi, komandanti më i lartë ushtarak i Ukrainës, ka thënë se Kievi do të vazhdojë të shkaktojë humbje të mëdha në forcat ruse.

Moska e sheh pushtimin e Bakhmutit si jetike për përpjekjet e saj për të vendosur kontroll të plotë mbi rajonin industrial të Donbasit në Ukrainën lindore.

Gjermania dërgon tanket Leopard “të shumëpritura” në Ukrainë
Lexo po ashtu Gjermania dërgon tanket Leopard “të shumëpritura” në Ukrainë

“Ata nuk ndalen së përpjekuri për të rrethuar dhe pushtuar qytetin”, ka thënë Syrskyi.

“Nga sot, detyra jonë kryesore është të rraskapitim forcat dërrmuese të armikut dhe t’u shkaktojmë atyre humbje të mëdha”.

“Do të krijojmë kushtet e nevojshme për të ndihmuar në çlirimin e tokës ukrainase dhe për të përshpejtuar fitoren tonë”.

Syrskyi ka takuar trupat pranë vijës së frontit, ndërsa Ukraina përgatitet për një kundërofensivë të mundshme pas 13 muajsh lufte.

Ai tha të hënën se mbrojtja e Bakhmutit ishte një domosdoshmëri ushtarake. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
A janë këto “shenja” që tregojnë se kundërofensiva e Ukrainës ka filluar?

A janë këto “shenja” që tregojnë se kundërofensiva e Ukrainës ka filluar?

Botë
Gjykata serbe dënon me 30 ditë burg shtetasin amerikan që u sulmua në Beograd, sulmuesin e tij me vetëm 15 ditë

Gjykata serbe dënon me 30 ditë burg shtetasin amerikan që u sulmua në Beograd, sulmuesin e tij me vetëm 15 ditë

Serbia
Rusia fillon stërvitjet në Detin Baltik një ditë pas NATO-s

Rusia fillon stërvitjet në Detin Baltik një ditë pas NATO-s

Botë
Në Serbi vetëm 11 për qind të gatshëm të luftojnë në Kosovë, 65 për qind kundërshtojnë çdo konflikt me shqiptarët

Në Serbi vetëm 11 për qind të gatshëm të luftojnë në Kosovë, 65 për qind kundërshtojnë çdo konflikt me shqiptarët

Serbia
Hakohet radioja lokale në Rusi, transmetohet fjalimi i rremë i Putinit: Ukrainasit kanë kaluar kufirin

Hakohet radioja lokale në Rusi, transmetohet fjalimi i rremë i Putinit: Ukrainasit kanë kaluar kufirin

Evropa
E pranon edhe kreu i Wagnerit rus: Ukrainasit po rikthejnë territoret e humbura në Bakhmut

E pranon edhe kreu i Wagnerit rus: Ukrainasit po rikthejnë territoret e humbura në Bakhmut

Evropa
Kalo në kategori