LAJMI I FUNDIT:

Twitter me një tjetër ndryshim – sigurimi i llogarisë përmes mesazheve me tekst do bëhet me pagesë

Twitter me një tjetër ndryshim – sigurimi i llogarisë përmes mesazheve me tekst do bëhet me pagesë

Twitter tha të premten se do të lejojë vetëm abonentët me pagesë të përdorin mesazhe me tekst si një metodë vërtetimi me dy faktorë (2FA) për të siguruar llogaritë e tyre.

Reklama

Pas 20 marsit, “vetëm abonentët e Twitter Blue do të jenë në gjendje të përdorin mesazhet me tekst si metodën e tyre të vërtetimit me dy faktorë,” shkroi kompania në Twitter.

Autentifikimi me dy faktorë, që synon t’i bëjë llogaritë më të sigurta, kërkon që mbajtësi i llogarisë të përdorë një metodë të dytë vërtetimi përveç një fjalëkalimi. Twitter lejon 2FA me mesazhe me tekst, aplikacionin e vërtetimit dhe një çelës sigurie, raporton Reuters, transmeton Telegrafi.

Kompania beson se 2FA e bazuar në numrat e telefonit po abuzohet nga “akterë të këqij”, sipas një postimi në blog të së mërkurës, me të cilin lidhej tweet-i i kompanisë.

Pronari i Twitter, Elon Musk, shkroi në Twitter “Po” si përgjigje ndaj një postimi në Twitter se kompania po ndryshonte politikën “sepse Telcos përdorte llogaritë e Bot për të përdorur SMS-ët 2FA” dhe se kompania po humbte 55.96 milionë euro (60 milionë dollarë) në vit “me SMS-ët mashtrues”.

Shenja blu e kontrollit, më parë falas për llogaritë e verifikuara të politikanëve, personaliteteve të famshme, gazetarëve dhe figurave të tjera publike, tani është e hapur për këdo që është i gatshëm të paguajë.

Muajin e kaluar, Twitter tha se çmimi i abonimit në Twitter Blue për Android do të jetë 10.26 euro (11 dollarë) në muaj, njësoj si për abonentët iOS. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Muhamet Hajrullahu
Në Zvicër prezantohet roboti nënujor – mund të zëvendësojë zhytësit në operacione të rrezikshme

Në Zvicër prezantohet roboti nënujor – mund të zëvendësojë zhytësit në operacione të rrezikshme

Teknologji
Prezantohen Nokia C110 dhe C300 – publikohen specifikat dhe çmimet

Prezantohen Nokia C110 dhe C300 – publikohen specifikat dhe çmimet

Teknologji
Pixel Watch mund të fiket vetvetiu për t'u mbrojtur nga nxehtësia

Pixel Watch mund të fiket vetvetiu për t'u mbrojtur nga nxehtësia

Teknologji
Android 14 mund të sjellë funksionin e shëndetit në telefona dhe tableta

Android 14 mund të sjellë funksionin e shëndetit në telefona dhe tableta

Teknologji
Sa po paguan Samsung për të prodhuar telefonin Galaxy S23 Ultra?

Sa po paguan Samsung për të prodhuar telefonin Galaxy S23 Ultra?

Teknologji
Kalo në kategori