LAJMI I FUNDIT:

Turqia kryen sulme ajrore në Irakun verior pas sulmit vetëvrasës në Ankara

Turqia kryen sulme ajrore në Irakun verior pas sulmit vetëvrasës në Ankara
Reklama

Turqia ka kryer një sulm ajror në Irakun verior pas një sulmi vetëvrasës me bombë në kryeqytetin Ankara, tha ministria e saj e mbrojtjes.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, sulmi ajror shkatërroi 20 objektiva që i përkisnin grupit militant kurd PKK, i cili mori përgjegjësinë për sulmin në Ankara.


Ndryshe, më herët të dielën, dy oficerë policie u plagosën në një sulm në Ankara, disa orë përpara se parlamenti të ishte planifikuar të rihapte punimet pas një pushimi veror tre-mujor.

Dy terroristë kryen sulmin, tha ministri i brendshëm i Turqisë, Ali Yerlikaya. Njëri vdiq nga shpërthimi dhe tjetri u vra në një shkëmbim zjarri me policinë.

Ndërsa në një deklaratë në X, ish-Twitter, një zëdhënës i qeverisë turke tha: “Operacione ajrore u kryen kundër objektivave terroriste në rajonet Metina, Hakurk, Kandil dhe Gara në veri të Irakut në orën 21:00 më 1 tetor dhe kundër Organizatës Terroriste Separatiste (BTO)”.

“Gjithsej 20 objektiva, të përbëra nga shpella, bunkerë dhe magazina të përdorura nga terroristët përgjegjës, janë shkatërruar”.

“Shumë terroristë u neutralizuan duke përdorur sasinë maksimale të municioneve vendase dhe kombëtare në operacionet e kryera”. /Telegrafi

/

Në trend Botë

Më shumë
Aksion i madh i EUROPOL-it në të gjithë Evropën, mbi 500 të arrestuar - pjesë e operacionit edhe Kosova

Aksion i madh i EUROPOL-it në të gjithë Evropën, mbi 500 të arrestuar - pjesë e operacionit edhe Kosova

Evropa
Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Botë
Netanyahu urdhëron të shkatërrohen shtëpitë e palestinezëve që vranë sot tre izraelitë

Netanyahu urdhëron të shkatërrohen shtëpitë e palestinezëve që vranë sot tre izraelitë

Azia
Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Botë
Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell

Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell "detajet" e tij

Botë
Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Evropa
Kalo në kategori