LAJMI I FUNDIT:

Turistët ankohen për mushkonjat në plazh, specialistët: Dezinsektimi duhet të ishte bërë para stinës së verës

Turistët ankohen për mushkonjat në plazh, specialistët: Dezinsektimi duhet të ishte bërë para stinës së verës
Foto: Ilustrim

Që në nisje të sezonit turistik pushuesit janë ankuar për bezdisjen dhe pickimin nga mushkonjat, por dhe insektet. Fenomen i cili ndeshet më së shumti në plazhet e Lezhës, Velipojës dhe Durrësit.

Reklama

Specialistët shprehen se dezinsektimi duhet të ishte kryer para stinës së verës, që mos të përbente shqetësim për shëndetin e pushuesve. Për shkak të pickimit nga mushkonjat apo insektet në zonat e plazheve, kategori të ndryshme qytetarësh mund të kenë edhe pasoja serioze në shëndet.

Vitet e shkuara dezinsektimi i zonave turistike është realizuar që në Maj, por këtë sezon një proces i tillë ende nuk ka ndodhur për shkak të dështimit të tenderit dhe burokracive që organizoi Agjencia e Blerjeve të Përqendruara. /tvklan

Në trend Lajme

Më shumë
Rama merr vendim, ndryshon linjat dhe itinerarin e transportit publik

Rama merr vendim, ndryshon linjat dhe itinerarin e transportit publik

Prishtina
Lirimi i Radoçiqit nga paraburgimi, Bogdanoviq thirrje Osmanit e Kurtit: Mbroni qytetarët serbë në veri

Lirimi i Radoçiqit nga paraburgimi, Bogdanoviq thirrje Osmanit e Kurtit: Mbroni qytetarët serbë në veri

Lajme
Hovenier: SHBA-ja është e gatshme ta këshillojë Kosovën për statutin e Asociacionit

Hovenier: SHBA-ja është e gatshme ta këshillojë Kosovën për statutin e Asociacionit

Lajme
“Më tregoni nëse ka interesim që sot me kalu ndonjë ligj”, Konjufca “nervozohet” me deputetët, i kërkon Kusari-Lilës dhe Gashit të mbajnë takim

“Më tregoni nëse ka interesim që sot me kalu ndonjë ligj”, Konjufca “nervozohet” me deputetët, i kërkon Kusari-Lilës dhe Gashit të mbajnë takim

Lajme
Aksident te rruga “C” në Prishtinë – lëndohen tre persona

Aksident te rruga “C” në Prishtinë – lëndohen tre persona

Kronika e Zezë
Tahiri: Marrëveshjet ndërkombëtare i votojmë atëherë kur e caktoni datën e zgjedhjeve

Tahiri: Marrëveshjet ndërkombëtare i votojmë atëherë kur e caktoni datën e zgjedhjeve

Lajme
Kalo në kategori