Presidenti amerikan Donald Trump thotë se ai do të konsideronte takimin me presidentin Venezuelës Nicolas Maduro dhe tregoi se nuk është plotësisht i sigurt në liderin e opozitës së vendit.

Kështu shkruan Al Jazeera, sipas të cilit medium një luftë për pushtet është ndezur në Venezuelë që kur Juan Guaido e deklaroi veten kryetar të detyrës në janar të vitit 2019, në një përpjekje për të rrëzuar Maduron, i cili filloi një mandat të dytë pas zgjedhjeve të bojkotuara nga opozita, përcjell Telegrafi.

Po sipas Al Jazeera, gati 60 vende – përfshirë Shtetet e Bashkuara – e njohën Guaidon, por Kina dhe Rusia mbështesin Maduron – regjimi i të cilit u godit duke u ndëshkuar me sanksione nga Uashingtoni.

Por pavarësisht tensioneve, Trump i tha faqes së lajmeve Axios se do të ishte i hapur për një takim.

“Unë ndoshta do të mendoja për këtë… Maduron do të doja të takoja. Dhe unë kurrë nuk jam kundër takimeve – ju e dini, rrallëherë kundërshtoj takimet”, ka thënë Trump.

“Unë gjithmonë them, ju humbni shumë pak nga takimet. Por në këtë moment, unë i kam refuzuar ato”.

Lidhjet midis qeverisë socialiste të Maduros dhe Uashingtonit u prishën edhe më tej në maj kur Venezuela arrestoi 52 mercenarë të supozuar, përfshirë dy anëtarë të pensionuar të ushtrisë amerikane, duke i akuzuar ata për orkestrim të një “pushtimi” detar me mbështetjen e Amerikës – por që Uashingtoni mohoi çdo përfshirje.

Por, përkundër mbështetjes së vazhdueshme të qeverisë së tij për liderin e opozitës, Axios raportoi se gjatë intervistës Trump “tregoi se ai nuk ka shumë besim në Guaido”.

Presidenti tha se ai ishte “me vendosmëri kundër asaj që po ndodh në Venezuela”, por – duke iu referuar njohjes së Guaido – shtoi: “Unë isha mirë me të … nuk mendoj se ishte shumë domethënëse në ndonjë mënyrë ose në tjetrën”.

Intervista erdhi ndërsa Shtëpia e Bardhë po merret me pretendimet shpërthyese në një libër të ish-këshilltarit të sigurimit kombëtar të Trump, John Bolton, i cili ishte një lojtar kryesor në shumë fronte diplomatike.

Sipas fragmenteve të publikuara nga Axios, Bolton shkroi se Trump “mendoi se Guaido ishte ‘i dobët’ në krahasim me Maduro, i cili ishte ‘i fortë'”. /Telegrafi/