LAJMI I FUNDIT:

Truku për patatet e reja më të shijshme

Truku për patatet e reja më të shijshme

Krokante nga jashtë, të buta si gjalpi dhe me lëng nga brenda

Nevojiten:

▪ 1 kg patate,
▪ 1,5 litra ujë,
▪ 1 lugë çaji kripë.


Përgatitja:

Lani një kilogram patate dhe pritini në gjysmë.

Hidhni ujë mbi to dhe shtoni një lugë çaji kripë dhe kur uji të vlojë, ziejini për 5-10 minuta.

Kur patatet të jenë të buta, kullojini ato nga uji.

Skuqini patatet në një tigan në vaj që nuk është ngrohur më parë.

Mos i kriposni gjatë skuqjes, por vetëm kur yndyra të jetë kulluar.

Ju bëfshin mirë, – transmeton Telegrafi.