Kanceri i pankreasit është diçka që na intereson shumë. Sëmundja merr gati 50,000 jetë në SHBA çdo vit, por për fat të mirë, ka masa që mund të merrni për ta parandaluar atë.

Çfarë është kanceri i pankreasit?

Pankreasi është një organ në formë dardhe që qëndron prapa fundit të stomakut. Ai është i rëndësishëm për një numër funksionesh trupore. Është përgjegjës për prodhimin e hormoneve si insulina, e cila ndihmojnë trupin të shndërrojë sheqerin nga ushqimet që hamë në energji. Gjithashtu prodhon enzima tretëse dhe lëngje që na bëjnë të aftë të përthithim lëndët ushqyese nga ushqimi.

Kanceri i pankreasit ndodh kur formohen rritje kancerogjene ose tumore në indet përreth kanaleve që lëshojnë enzimat e tretjes në pankreas. Për fat të keq, sëmundja rrallë vërehet herët, pasi shpesh nuk prodhon simptoma të dukshme derisa të përhapet në zona të tjera të trupit.

Simptomat e kancerit të pankreasit

Sipas Klinikës Mayo, ka disa simptoma që duhen parë kur bëhet fjalë për kancerin e pankreasit. Ato janë:

  • Dhimbje barku që shkon në shpinë

  • Humbje e oreksit ose humbje e padëshiruar e peshës

  • Zverdhja e lëkurës suaj dhe e bardha e syve tuaj

  • Jashtëqitje me ngjyra të lehta

  • Urinë me ngjyrë të errët

  • Kruajtje e lëkurës

  • Lodhja

Si të parandaloni kancerin e pankreasit

Tani për tani, shkaku i saktë i kancerit të pankreasit nuk dihet. Sidoqoftë, ka disa faktorë rreziku për sëmundjen, disa prej të cilëve mund të zbuten me ndërhyrje dietike dhe jetese. Faktorët e rrezikut të kancerit të pankreasit përfshijnë gjëra të tilla si historia e kancerit të pankreasit në familjen tuaj, mbipesha, diabeti, pankreatiti (ose inflamacioni kronik i pankreasit), pirja e duhanit dhe pleqëria (pasi që shumica e rasteve diagnostikohen tek të rriturit mbi 65 vjeç).

Më poshtë, ne kemi përmbledhur disa këshilla për t’ju ndihmuar të parandaloni kancerin e pankreasit para se të bëhet problem.

Shikoni peshën tuaj

Studimet kanë arritur në përfundimin se indi dhjamor ndikon në rezistencën e insulinës. Po ashtu, ekspozimi ndaj përbërësve që shkaktojnë kancer në ushqime që zakonisht kontribuojnë në mbipesha si sheqeri i përpunuar gjithashtu ju vë në një rrezik më të lartë për gjendjen. Prandaj, mbajtja e peshës suaj brenda një diapazoni të shëndetshëm përmes një diete të shëndetshme dhe ushtrimeve fizike mund të ndihmojë që pankreasi juaj të funksionojë siç duhet.

Ndryshoni dietën tuaj

Një dietë miqësore me pankreasin përfshin një larmi ushqimesh të papërpunuara, të plota. Ju gjithashtu duhet të kufizoni marrjen e ushqimeve me yndyrë si mishi i kuq, ushqimet e skuqura, ushqimi i shpejtë, bulmeti me yndyrë të plotë dhe gjithçka me sheqer të shtuar në të si pasta, biskota, pije freskuese, lëngje dhe karamele. Të gjitha këto ushqime janë shoqëruar me një rrezik në rritje të mbipeshës, si dhe pankreatitit.

Shmangni alkoolin dhe lini duhanin

Nëse jeni duhanpirës, ​​parandalimi i kancerit të pankreasit është një tjetër arsye e shkëlqyeshme për të lënë duhanin. Pirja e duhanit është një faktor kryesor i rrezikut. për kancerin e pankreasit, dhe sipas ekspertëve në Cancer.org, mund të jetë zakoni më i rëndësishëm për të ndryshuar.  Konsumi i alkoolit ka qenë gjithashtu i lidhur negativisht me pankreatitin dhe rrezikun e kancerit të pankreasit.

Për të ulur rrezikun tuaj, ekspertët rekomandojnë të shmangni alkoolin plotësisht. Nëse nuk mund ta bëni këtë, përpiquni të kufizoni marrjen tuaj në një pije në ditë. Bërja e këtyre ndryshimeve jo vetëm që mund të mbrojë një nga organet më vitale të trupit tuaj, por ato gjithashtu do të promovojnë shëndet të mirë të përgjithshëm për vitet që vijnë. /Telegrafi/