LAJMI I FUNDIT:

Tri aktivitete relaksuese dimërore që rrisin imunitetin

Tri aktivitete relaksuese dimërore që rrisin imunitetin

Po kërkoni një mënyrë të thjeshtë për të mbrojtur veten nga sëmundjet? Mënyrat tuaja të preferuara për t’u çlodhur janë vërtetuar nga studimet se ndihmojnë në luftimin e ftohjeve dhe viruseve, në mënyrë që të qëndroni të shëndetshëm gjatë gjithë dimrit!

Reklama

Këto aktivitete relaksuese ndihmojnë në rritjen e imunitetit:

Ndaloni pushtuesit viral me një mëngjes të shijshëm

Shkoni dhe uluni në mëngjes për të ngrënë një omëletë – është i mirë për ju! Shijimi i ushqimeve të paradites si vezët, djathi dhe kosi është një mënyrë e shijshme për të mbajtur larg viruset. Shkencëtarët e Universitetit Tufts thonë se duke përdorur disa gram proteina në vaktin tuaj të mëngjesit ulni rrezikun për t’u sëmurur me 50 për qind, pasi lëndët ushqyese sinjalizojnë në sistemin tuaj imunitar për të dyfishuar prodhimin e kompleksit antiviral gama interferon.

Përshpejtoni përgjigjen imune duke qëndruar në tavolinë

Rezulton se biseda me të dashurit dhe shijimi i ngadaltë i çdo kafshimi të vaktit tuaj rrit reagimin imunitar të trupit tuaj me 300 për qind, sipas studiuesve në Institutin Kombëtar të Shëndetit. Ata thonë se njerëzit që përtypnin ushqimin e tyre për më gjatë prodhonin tre herë më shumë qeliza Th17, të cilat mbrojnë kundër infeksioneve bakteriale dhe kërpudhore, sesa ata që përtypnin më pak. Për të përfituar, synoni të përtypni rreth 30 herë për kafshatë ushqime më të dendura dhe 10 herë për kafshatë në ushqime më të buta.

Zbut stresin duke u ulur në një karrige lëkundëse

Ato minuta shtesë që keni kaluar në karrigen lëkundëse të preferuar pas darkës ju ndihmojnë shumë për t’ju mbajtur të shëndetshëm. Vetëm pesë minuta lëvizje të vogla, të përsëritura, si lëkundjet e buta në një karrige, pakësojnë lirimin e hormoneve të stresit që pengojnë përgjigjen imune të trupit  Sipas një studimi të Universitetit Stanford, ju do të zvogëloni shanset për t’u prekur nga një ftohje ose virus deri në 45 për qind. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Simptomat që mund t’ju ndihmojnë në zbulimin e hershëm të kancerit të pankreasit

Simptomat që mund t’ju ndihmojnë në zbulimin e hershëm të kancerit të pankreasit

Shëndetësi Lajme
Studimi i ri: Sa më të fortë të jenë muskujt e këmbëve, aq më pak rrezik me zemrën

Studimi i ri: Sa më të fortë të jenë muskujt e këmbëve, aq më pak rrezik me zemrën

Shëndetësi Lajme
Nëse e shihni këtë etiketë në një kuti ilaçesh, mos hipni në makinë: Ato përdoren për të paktën 10 sëmundje të zakonshme

Nëse e shihni këtë etiketë në një kuti ilaçesh, mos hipni në makinë: Ato përdoren për të paktën 10 sëmundje të zakonshme

Shëndetësi
Cilat janë vlerat normale të sheqerit në gjak?

Cilat janë vlerat normale të sheqerit në gjak?

Shëndetësi
Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Shëndetësi Lajme
Truk nga kuzhina: Si t’i mbani të freskët sallatën e gjelbër, qepën e re dhe majdanozin edhe deri në shtatë ditë!

Truk nga kuzhina: Si t’i mbani të freskët sallatën e gjelbër, qepën e re dhe majdanozin edhe deri në shtatë ditë!

Si të…
Kalo në kategori