Aknet mund të ulin plotësisht besimin tuaj dhe t’ju ndalojnë të jetoni jetën tuaj në maksimum.

Ndonjëherë pa marrë parasysh se çfarë kujdesi për lëkurën përdorni, lëkura juaj do të vazhdojë të ketë akne. Është e lehtë të ndiheni të pashpresë kur keni akne, por ndryshimi i dietës tuaj mund të jetë përgjigja për lëkurën e pastër.

Dietologia Harriet Smith tregon tre ushqimet që duheshin shmangur për lëkurë të pastër. Ajo pranon që ndërsa aknet shkaktohen kryesisht nga ndryshimet hormonale dhe gjenetika, bërja e ndryshimeve të vogla në dietën tonë dhe mënyrën e jetesës mund të përfitojnë nga shëndeti i lëkurës.

Sipas Harriet, nëse doni të zvogëloni ose eleminoni aknet, duhet të provoni të ndiqni një dietë të stilit mesdhetar. Dietologia tha: “Një dietë e stilit mesdhetar përmban fruta dhe perime, bishtajore, drithëra, yndyra të shëndetshme për zemrën si vaj ulliri, arra dhe fara dhe proteina të ligët zvogëlon rrezikun e puçrrave”.

Tre ushqimet që duhen shmangur për lëkurë të pastër

Produktet e qumështit

Ka debate të vazhdueshme nëse produktet e qumështit janë të lidhura me aknet, me disa studime që tregojnë një lidhje të mundshme dhe të tjerët nuk gjejnë ndonjë marrëdhënie midis të dyve. Vlen të provohet të ndaloni qumështin, djathin dhe produktet e tjera që përmbajnë qumësht, si çokollata, ëmbëlsira dhe biskota, nëse aknet tuaja janë aq të këqija sa po ndikojnë në jetën tuaj.

Harriet tha: “Nëse vendosni të shmangni qumështin, një dietë pa-qumësht e planifikuar mirë, e cila është e shëndetshme dhe e ekuilibruar, mund t’ju sigurojë të gjitha lëndët ushqyese që ju nevojiten. Sidoqoftë, përjashtimi i produkteve të qumështit dhe kafshëve do të thotë që ju mund të humbni disa lëndë ushqyese të tilla si kalciumi, vitamina B12 dhe jodi. Këto do të duhet të zëvendësohen diku tjetër në dietën tuaj, ose përmes ushqimeve ose një shtojce ushqyese”.

Sheqeri

Ne të gjithë e dimë që shumë sheqer është i dëmshëm për shëndetin tonë të përgjithshëm, por a e dini se sheqeri mund t’i përkeqësojë aknet tuaja? Harriet tha: “Disa studime kanë gjetur se ngrënia e shumë ushqimeve me sheqer është një faktor rreziku për aknet, por të tjerët nuk kanë gjetur asnjë lidhje të tillë”.

Yndyrë

Një dietë me shumë yndyrë mund të rrisë rrezikun e shfaqjes së akneve, sipas Harriet. Sidoqoftë, jo të gjitha yndyrat janë ‘të këqija’. Kështu që nuk duhet të eliminoni yndyrën plotësisht nga dieta juaj. Harriet tha: “është e rëndësishme të theksohet se të kesh pak yndyrë në dietën tënde është një pjesë thelbësore e një diete të shëndetshme. Mundohuni të zvogëloni marrjen tuaj të ushqimeve me shumë yndyra të ngopura, dhe zëvendësoni këto me yndyra të pangopura të shëndetshme për zemrën”. /Telegrafi/