LAJMI I FUNDIT:

Tri mënyra për të luftuar lodhjen në mënyrë natyrale

Tri mënyra për të luftuar lodhjen në mënyrë natyrale

Shpesh të lodhur edhe pas një gjumi të mirë? Shanset janë që fajtori është një mungesë e fshehur e lëndëve ushqyese. 

Përcaktimi i saktë i shkakut kryesor të lodhjes suaj, pastaj ngrënia e ushqimit të duhur, mund t’ju ndihmojë të qëndroni të mprehtë, të përqendruar dhe me energji gjatë gjithë ditës, çdo ditë!

Këto janë disa nga ushqimet që duhet t’i konsumoni:

Hani rrush të thatë dhe bajame

Nëse fuqia juaj zhduket deri në kohën e drekës, mund të keni mungesë bori, një mineral që stimulon prodhimin e valëve energjike të trurit në mesditë, thonë studiuesit. Gjysmë filxhani me rrush të thatë ose bajame çdo ditë mund të korrigjojë shpejt një mungesë të borit, duke shkaktuar aktivitetin elektrik në tru dhe duke i dhënë fund ngecjeve të energjisë në më pak se një javë. Burime të tjera të mira të borit përfshijnë mollët dhe kajsitë e thata.

Reklama

Konsumoni më shumë proteina

Një në pesë prej nesh ka shumë pak hekur tani, një problem i shënuar shpesh nga një rënie e madhe e qëndrueshmërisë. “Edhe një mungesë e butë hekuri zhduk aftësinë e qelizave tuaja për të thithur dhe përdorur oksigjen”, thotë Jacob Teitelbaum. Hani 115 gram peshk të pasur me hekur çdo ditë, kjo mund t’ju ​​shkurtojë lodhjen 45 për qind ose më shumë në dhjetë javë, sugjeron hulumtimi i Universitetit Cornell.

Hani një patate të pjekur

Patatet janë të pasura me kalium, një mineral që nxit gjëndrat tuaja mbi veshkore të lëshojnë adrenalinë energjike. Pra, nëse nivelet e kaliumit tuaj bien, kështu bie edhe aftësia juaj për të kaluar ditën. Ngrënia e një patate të pjekur të mbushur me kalium me lëkurë çdo ditë mund të zvogëlojë lodhjen tuaj brenda një jave. /Telegrafi/

Reklama

Në trend Shendetesi

Më shumë
Keni herpes në buzë: Çfarë po ndodh në organizmin tuaj?

Keni herpes në buzë: Çfarë po ndodh në organizmin tuaj?

Shëndetësi
Çka duhet të dini për kaloritë?

Çka duhet të dini për kaloritë?

Nutricion
Përse shihni ëndrra të tmerrshme pak momente para se të zgjoheni nga gjumi?

Përse shihni ëndrra të tmerrshme pak momente para se të zgjoheni nga gjumi?

Shëndetësi
Mbahet Moduli 6 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë – Faza 1: Shkathtësitë themelore kirurgjike

Mbahet Moduli 6 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë – Faza 1: Shkathtësitë themelore kirurgjike

Shëndetësi Lajme
Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Shëndetësi
Pesë substancat që krijojnë më së shumti varshmëri – dhe efekti që kanë në tru

Pesë substancat që krijojnë më së shumti varshmëri – dhe efekti që kanë në tru

Shëndetësi
Kalo në kategori