LAJMI I FUNDIT:

Trazirat e marsit 2004, Asllan Elshani rrëfen si iu vranë dy vëllezërit derisa po protestonin

Trazirat e marsit 2004, Asllan Elshani rrëfen si iu vranë dy vëllezërit derisa po protestonin

Asllan Elshani ka rrëfyer për ngjarjen ku kishte humbur vëllezërit e tij në trazirat e marsit të vitit 2004.

Ai në RTV Dukagjini thotë se nuk kishte ndonjë organizim për këto ngjarje dhe se bashkë me vëllezërit kishte dalë në protesta në mënyrë spontane.

“Ne dëgjuam në mbrëmje që i kanë mbytur tre fëmijë në Mitrovicë dhe flitej për një protestë kundër atyre që i mbytën fëmijët. Në mëngjes u nisa për Mitrovicë, por te rrethi i Prishtinës e pashë që ishin tubuar edhe këtu dhe ndalova në Prishtinë, marshi vazhdoi për në Çagllavicë dhe aty vazhduam protestën”, tha Elshani.


Në RTV Dukagjini Elshani tregoi për momentin e humbjes së kontaktit me vëllezërit e tij.

Po ashtu, ai ka rrëfyer edhe mbi atë se si e kishte njohur vëllain përmes rrobave që ai kishte veshur.

Kush i organizoi trazirat e dhunshme të marsit të vitit 2004, flasin juristët
Lexo po ashtu Kush i organizoi trazirat e dhunshme të marsit të vitit 2004, flasin juristët

“Jam takuar me dy vëllezërit e mi te turma. Vëllait të madh pasi që kishte qenë në burg për disa vite,  i thashë që të kthehet te shtëpia. Tha ‘jo nuk dua të kthehem, dua të rri edhe unë’. Ka ndodhur një gjuajtje nga serbët me snajperë, kallashë dhe janë ndarë popullata, nuk dihej kush nga po shkon. Aty kam humbur kontaktin me dy vëllezërit e mi”.

“Në mbrëmje, vëllai e ka ndezur një kamion që të dalë në rrugë kryesore, nuk e kam ditur që është vëllai im. Kur ka dalë në rrugë kryesore i kemi dëgjuar breshëritë e kallashit, nuk e dinim ne se kush e gjuajti, serbët apo KFOR-i, kamioni u ndal para KFOR-it. KFOR-i me autoblindë e shtyu kamionin dhe e gjuajtën në përrua në Çagllavicë. Jemi munduar të hyjmë ta nxjerrim atë se dëgjuam që është i plagosur, por nuk na lejuan. Kanë ardhur disa si mjekë me rroba të bardha dhe e kanë nxjerrë trupin. Kishte filluar terri të bie. Në drita të autoblindës e kam njohur që është vëllai im përmes rrobave”, ka rrëfyer tutje Elshani.

Në trend Lajme

Më shumë
Valdete Daka: Faton Hajrizi nuk është liruar me kusht pasi i ka pasur 15 shkelje disiplinore

Valdete Daka: Faton Hajrizi nuk është liruar me kusht pasi i ka pasur 15 shkelje disiplinore

Lajme
Gjërat që turistët pëlqejnë dhe nuk pëlqejnë në Prishtinë - përmendin qentë endacakë

Gjërat që turistët pëlqejnë dhe nuk pëlqejnë në Prishtinë - përmendin qentë endacakë

Lajme
MPJD: Shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia përshtaten me ato të Faton Hajrizit

MPJD: Shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia përshtaten me ato të Faton Hajrizit

Lajme

"Një mirëmbajtëse tek unë paguhet 1300 euro", sipërmarrësit në Shqipëri flasin për ngritjen e çmimeve në bregdet

Lajme
PDK dhe LDK e dërguan statutin e ri të UP-së në Kushtetuese, Nagavci: Do të fitohet edhe kjo betejë

PDK dhe LDK e dërguan statutin e ri të UP-së në Kushtetuese, Nagavci: Do të fitohet edhe kjo betejë

Lajme
Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në

Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në "TikTok" mori mbi gjysmë milionë klikime

Lajme
Kalo në kategori