LAJMI I FUNDIT:

Trajkoviq: Rusia dhe Kina nuk mund t’i mbrojnë interesat e Serbisë në Kosovë

Trajkoviq: Rusia dhe Kina nuk mund t’i mbrojnë interesat e Serbisë në Kosovë

Politikania serbe dhe ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës, tash kryetare e Lëvizjes Evropiane të Serbëve nga Kosova, Rada Trajkoviq, ka kritikuar qasjen e qeverisë serbe karshi çështjes së Kosovës.

Reklama

Në ditën kur presidenti serb, Aleksandar Vuçiq është takuar me presidentin rus Vladimir Putin, politikania serbe, ka thënë se interesat e Serbisë në Kosovë mund të mbrohen më mirë nga pozicioni euroatlantik.

Ajo në një postim në Twitter, ka thënë se të gjitha qeveritë serbe po luajnë kartën e Rusisë dhe Kinës për shkak të Kosovës, por kjo sipas saj nuk është e vërtetë.

“Thonë: të gjitha qeveritë serbe po luajnë kartën e Rusisë dhe Kinës për shkak të Kosovës. Jo, kjo nuk është e vërtetë. Interesat e Serbisë në Kosovë mund të mbrohen mirë nga një pozicion euroatlantik, por disa e shohin si problem transparencën/politikën anti-korrupsion që kërkohet nga ky pozicion. Le të jemi të sinqertë”, ka shkruar Trajkoviq, transmeton Telegrafi.

Ndryshe, Trajkoviq njihet si zë i fuqishëm kritik ndaj Qeverisë së Serbisë.

Ajo kohë më parë ka akuzuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për siç ka thënë ajo “keqinformim të serbëve”. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Terroristët serbë derisa po iknin nga zona malore në Banjskë, e lanë mikun e tyre të plagosur – as që e kthyen kokën ta shohin si është

Terroristët serbë derisa po iknin nga zona malore në Banjskë, e lanë mikun e tyre të plagosur – as që e kthyen kokën ta shohin si është

Lajme
Vendosja dhe tërheqja e ushtrisë serbe në kufirin me Kosovën – si u dorëzua Vuçiqi pas presionit të madh

Vendosja dhe tërheqja e ushtrisë serbe në kufirin me Kosovën – si u dorëzua Vuçiqi pas presionit të madh

Lajme
Vuçiq flet sërish për sulmin terrorist në Banjskë, thotë se do të dalë “me dëshmi” të reja

Vuçiq flet sërish për sulmin terrorist në Banjskë, thotë se do të dalë “me dëshmi” të reja

Lajme
Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Sulmohen dy policë në Prishtinë, njërit i thyhet dora

Sulmohen dy policë në Prishtinë, njërit i thyhet dora

Kronika e Zezë
Kalo në kategori