LAJMI I FUNDIT:

Thëniet më të thella nga Platoni

Thëniet më të thella nga Platoni

Gjatë historisë ka pasur shumë pak mendje më brilante sesa ajo e filozofit grek, Platonit

Vetëm ta keni në konsideratë një njeri i cili ka qenë student i Sokratit dhe mësues i Aristotelit.


Platoni është një nga baballarët themelues të asaj që e njohim si Filozofia Perëndimore, transmeton Telegrafi.

Sidoqoftë, në nderim të tij, më poshtë i keni disa prej thënieve më të mençura që kanë dalë nga goja e tij, e që me të vërtetë se janë mbresëlënëse:

Silluni mirë, sepse çdo njeri që e takoni është duke u ballafaquar me një luftë të vështirë

– Kurajo është të dini se nga çfarë nuk duhet të frikësoheni

– Të mençurit flasin sepse kanë diçka për të thënë; budallenjtë fjalsin sepse duhet të thonë diçka

– Të diturit se çfarë ndodh në të vërtetë shkakton dhimbje

– Shumë lehtë mund t’i falim fëmijët që frikësohen nga errësira; tragjedia e vërtetë jetësore është kur meshkujt frikësohen nga drita

– Sipas mitologjisë greke, njerëzit fillimisht janë krijuar me katër duar, katër këmbë dhe me një kokë me dy fytyra. Duke iu frikësuar fuqisë së tyre, Zeusi i kishte ndarë në dysh, duke i detyruar ata ta shpenzojnë tërë jetën në kërkim të gjysmës tjetër

– Dashuria është një sëmundje serioze mendore

– Unë jam njeriu më i mençur në botë, pasi di diçka: kjo është që unë nuk di asgjë fare”

– E vërteta gjendet në verë dhe te fëmijët

– Matësi i njeriut është ajo si vepron kur ka fuqi

 Të gjithë mund të bëjnë keq, por nuk munden të bëjnë mirë të gjithë

 Mëso të vdesësh, që të mësosh të jetosh më mirë

– Vlera e një burri është ajo që bën me pushtetin.

– Vëmendja ndaj shëndetit është pengesa më e madhe në jetë

– Pasuria më e madhe është të jetosh i kënaqur me pak

/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Gjëja e parë që shihni në foto zbulon të vërtetën për ju: Deri tani testi më i saktë i personalitetit

Gjëja e parë që shihni në foto zbulon të vërtetën për ju: Deri tani testi më i saktë i personalitetit

Lifestyle
Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

A e dini se...
Menaxhoni peshën dhe luftoni infeksionet duke përdorur proteina dhe vitamina

Menaxhoni peshën dhe luftoni infeksionet duke përdorur proteina dhe vitamina

Stil
Është koha për të mbjellë dredhëza në vazo: Ndiqni këto rregulla

Është koha për të mbjellë dredhëza në vazo: Ndiqni këto rregulla

Kopshtaria
Si t’i digjni 1,000 kalori për një orë pa pasur nevojë të shkoni në palestër

Si t’i digjni 1,000 kalori për një orë pa pasur nevojë të shkoni në palestër

Aktivitete sportive
Mënyra se si e bartni çantën tregon një gjë shumë të rëndësishme për ju për të cilën fare nuk jeni të vetëdijshëm

Mënyra se si e bartni çantën tregon një gjë shumë të rëndësishme për ju për të cilën fare nuk jeni të vetëdijshëm

Lifestyle
Kalo në kategori