LAJMI I FUNDIT:

Thaçi: Nuk do të lejojmë të ndodh modeli i Tirolit Jugor – nuk do të ketë Asociacion me elemente ekzekutive në Kosovë

Thaçi: Nuk do të lejojmë të ndodh modeli i Tirolit Jugor – nuk do të ketë Asociacion me elemente ekzekutive në Kosovë
Foto: Ridvan Slivova-Telegrafi

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në një intervistë speciale dhënë RTV Dukagjinit, ka thënë se në asnjë rrethanë nuk do të lejojë që të ndodh ndonjë model i Tirolit Jugor, sovranitet të dyfishtë, Republika Srpska, Asociacion me elemente ekzekutive, por nga ky dialog të ndodh korrigjimi i padrejtësive historike, që Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës.

Thaçi më tej ka shtuar se ideja e korrigjimit të kufijve asnjëherë nuk është shtruar në tavolinë, duke e quajtur ‘pazar’ nëse do të ndodhte.

Duke folur për takimin e ardhshëm i cili do të mbahet në Paris, Thaçi ka kërkuar që para kësaj të krijohen mundësitë e një takimi në Uashington, përcjell Telegrafi, pasi që sipas tij letrat të cilat i ka dërguar Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, janë udhërrëfyes për gjetjen e një zgjidhje në mes të Kosovës dhe Serbisë, e që sipas tij këtë nuk e ka parë tek ndonjë lider tjetër evropian.

Reklama

Ai theksoi se është në unitet të plotë me gjithë delegacionin kosovar dhe ka mohuar presionin ndaj kryeministrit për pezullimin e taksës.

“Vendosja e taksës si kusht për liberalizimin e vizave, është punë që i takon Qeverisë, dhe çdo vendim të tyre unë do ta respektoj, pushtet janë të ndara” ka thënë ai.

Sa i përket takimit të “Brdo Brioni-it” që do të mbahet me 8 dhe 9 maj në Tiranë, Presidenti ka thënë që nuk do të flitet për dialogun Kosovë- Serbi, dhe se pjesëmarrja e shefit politik të Republikës Srbska nuk paraqet lajm të mirë për Kosovën.

Intervista speciale dhënë për RTV Dukagjinin transmetohet sonte në orën 19:35./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Vuçiq e kritikoi gazetarin serb, sepse e pyeti për targat RKS

Vuçiq e kritikoi gazetarin serb, sepse e pyeti për targat RKS

Lajme
Mirë se vini në Telegrafin e ri - Shokun që ka ndryshuar!

Mirë se vini në Telegrafin e ri - Shokun që ka ndryshuar!

Lajme
Si u përplasën Sali Rexha dhe Armand Gosa para vrasjes së dyfishtë në Kavajë

Si u përplasën Sali Rexha dhe Armand Gosa para vrasjes së dyfishtë në Kavajë

Lajme
Hapet

Hapet "Baubox", shitorja e parë në Tetovë që shet produkte për nevojat shtëpiake

Marketing
Tentim grabitje në Pejë, pronari i argjendarisë neutralizon grabitësin

Tentim grabitje në Pejë, pronari i argjendarisë neutralizon grabitësin

Kronika e Zezë
Pasi e quan kriminel lufte presidentin serb, Sanduloviq: Vuçiq mund të shkojë në Kosovë kur ta pranojë masakrën e Reçakut dhe të kërkojë falje

Pasi e quan kriminel lufte presidentin serb, Sanduloviq: Vuçiq mund të shkojë në Kosovë kur ta pranojë masakrën e Reçakut dhe të kërkojë falje

Lajme
Kalo në kategori