CEO i Tesla, Elon Musk e gjeti veten në qendër të një polemike të re diplomatike kur propozoi që Tajvani të bëhej një zonë e veçantë administrative e Kinës.

Reklama

Vetë njeriu më i pasur në botë pranoi se “ndoshta jo të gjithëve do t’i pëlqejë” në një intervistë për gazetën britanike, Financial Times, por tha se besonte se dy qeveritë mund të arrinin një marrëveshje “arsyeshme të pranueshme”.

Ambasadori i Kinës në SHBA vlerësoi propozimin e Muskut, por homologu i tij nga Tajvani, i cili është një vend i pavarur, tha se liria “nuk është në shitje”, transmeton Telegrafi.

Kjo nuk është hera e parë që Musk shpreh publikisht një opinion të diskutueshëm dhe forumi i preferuar për këtë është Twitter, platformë që ai ofroi ta blinte për 44 miliardë dollarë.

Reklama
Reklama

Këta janë tetë shembuj se kur 51-vjeçari ngacmoi publikun me mesazhe nxitëse në Twitter.

Plani i paqes që zemëroi ukrainasit dhe qytetarët e Kosovës

Më 3 tetor 2022, një nga njerëzit më të pasur në botë bëri një sondazh në Twitter me sugjerime se si t’i jepej fund pushtimit rus, duke u kërkuar 107.7 milionë ndjekësve të votonin për idetë që përfshinin aneksimin e territoreve në Rusi.

Idetë e Muskut përfshinin referendume në zonat e pushtuara nga Rusia, të cilat Kremlini pretendon se i ka aneksuar, duke shtuar se Moska duhet të largohet nga territoret “nëse është vullneti i popullit”.

Reklama

Musk gjithashtu sugjeroi që bota duhet ta njohë zyrtarisht Krimenë si pjesë të Rusisë dhe paralajmëroi se lufta bërthamore është një rezultat i mundshëm i një konflikti të zgjatur, raporton bbc.

Reklama

Mesazhi shkaktoi reagime të zemëruara nga ukrainasit, ndërsa presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky u përgjigj duke publikuar sondazhin e tij, duke pyetur përdoruesit nëse preferojnë njeriun më të pasur në botë kur ai mbështet Ukrainën apo kur mbështet Rusinë.

Ai shkoi edhe më tutje duke tërhequr paralele mes pavarësisë së Kosovës dhe katër rajoneve ukrainase të aneksuara nga Rusia. Musk, si duket i pa informuar totalisht për rrethanat dhe historinë, shkaktoi reagime të ashpra edhe në vendin tonë.

Reklama

Por, kjo si duket se i shkonte për shtati Kremlinit, i cili mirëpriti propozimet e miliarderit amerikan me prejardhje jug-afrikane.

“Është shumë pozitive që dikush si Elon Musk po kërkon një rrugëdalje paqësore nga kjo situatë”, tha zëdhënësi, Dmitry Peskov.

Sondazhi i Muskut tërhoqi më shumë se 2.7 milionë vota, ndërsa gati 60 për qind e tyre ishin kundër planeve që propozoi ai për paqe.

Reklama

Tajvani dhe Kina

Musk komentoi tensionet e rritura midis Kinës dhe Tajvanit në një intervistë me gazetën britanike të biznesit, Financial Times.

“Rekomandimi im … do të ishte të dilte me një zonë të veçantë administrative për Tajvanin që është mjaft e pranueshme, megjithëse ndoshta nuk do t’i bëjë të gjithë të lumtur”, tha ai.

Reklama

“Dhe është e mundur, dhe unë mendoj se ka të ngjarë, në fakt, që Tajvani të mund të marrë një marrëveshje më të mirë se Hong Kongu”, pohoi pronari i Teslas.

Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të vihet nën kontrollin e Pekinit.

Ambasadori i Kinës në Amerikë, Qin Gang, përshëndeti propozimin e Muskut për ta bërë Tajvanin një zonë të veçantë administrative të Kinës.

Reklama

Ai shkroi në Twitter se “ribashkimi paqësor” dhe modeli “një vend, dy sisteme” i përdorur për të qeverisur Hong Kongun ishin “parimet bazë të Kinës për zgjidhjen e çështjes së Tajvanit”.

Reklama

Xiao Bi-kim, ambasadori de fakto i Tajvanit në Uashington, u përgjigj në Twitter se “Tajvani shet shumë produkte, por liria dhe demokracia jonë nuk janë në shitje”.

“Çdo propozim i qëndrueshëm për të ardhmen tonë duhet të përcaktohet në mënyrë paqësore, pa detyrim dhe me respekt për dëshirat demokratike të popullit tajvanez”, shtoi ajo.

Komentet e Muskut për një marrëveshje të mundshme Kinë-Tajvan erdhën pasi prodhuesi i veturave elektrike Tesla arriti një rekord shitjesh mujore në Kinë.

Një postim në Twitter për shpëtimin e një djali nga një shpellë tajlandeze

Reklama

Elon Musk e përfundoi vitin 2019 në gjykatë për shpifje pasi e quajti zhytësin britanik të shpellave Vernon Unsworth një “pedo” në Twitter – një postim që atëherë është fshirë.

Reklama

Unsworth ishte bërë i famshëm në botë një vit më parë kur drejtoi përpjekjet për të shpëtuar 12 adoleshentë të bllokuar në një shpellë nëntokësore në Tajlandë.

Musk u përpoq të ndihmonte me operacionin.

Në vend të kësaj, ai u grind me Unsworth në mediat sociale pasi zhytësi i shpellës refuzoi ofertën, duke e quajtur atë një “mashtrim marketingu”.

Pas komenteve të Muskut, Unsworth e paditi atë për shpifje, duke kërkuar 190 milionë dollarë dëmshpërblim nga Musk, por gjykata vendosi në favor të sipërmarrësit të famshëm.

Në atë kohë, avokati i Unsworth, Lynn Wood komentoi se “Ky vendim dërgon një sinjal të qartë se ju mund të bëni çdo akuzë që dëshironi, pa marrë parasysh sa e urryer apo e pavërtetë, dhe disa njerëz mund të shpëtojnë me të”.

Reklama
Reklama

Reagimet ndaj COVID-19

Kur COVID-19 u shpall një pandemi në muajin mars të vitit 2020, Elon Musk nuk i kurseu kritikat rreth masave të tilla si bllokimet – madje duke i quajtur ato “budallaçka”.

Në një nga mesazhet më të diskutueshme mbi këtë temë, të publikuar më 30 qershor të atij viti, Musk vuri në dyshim kriteret për të përcaktuar nëse dikush vdiq nga coronavirusi.

Pavarësisht se ishte vaksinuar, sipërmarrësi i famshëm kundërshtoi publikisht fushatën e vaksinimit dhe zemëroi organizatat hebraike duke e krahasuar kryeministrin kanadez, Justin Trudeau me Adolf Hitlerin gjatë një proteste të kamionistëve kanadezë kundër vaksinimit të detyrueshëm.

Reklama

Sfidoi Putinin

Ka pasur shumë reagime të zemëruara nga personazhe publike ndaj pushtimit rus të Ukrainës, por ai i Moskës është sigurisht një nga më të pazakontët.

Reklama

Më 14 mars, Musk sfidoi presidentin rus Vladimir Putin në një duel në Twitter.

“Dhe prandaj unë sfidoj Vladimir Putin në një luftë kokë më kokë. Aksioni është Ukraina”, tha ai.

Më vonë ai iu drejtua drejtpërdrejt urdhrit zyrtar të presidentit rus, duke e përsëritur atë thirrje.

Putini, i cili ka një rrip të zi në xhudo, nuk i është përgjigjur ende.

Fyeu presidentin amerikan

Elon Musk e bëri pasurinë përmes një sërë sipërmarrjesh biznesi që përfshinin kompaninë e veturave elektrike Tesla, e cila u bë një lojtar kryesor në biznes.

Në janar, miliarderi dukej se ishte i mërzitur nga komenti i presidentit amerikan, Joseph Biden për prodhimin e veturave elektrike në Amerikë, në të cilin Tesla nuk përmendej, por ishte konkurrenca e saj.

Reklama

“Biden është një kukull me çorape të lagura në formë njerëzore”, shkroi ai në Twitter më 27 janar.

Dëmi i bërë Teslës nga postimet në Twitter

Elon Musk është futur në telashe me aksionerët e Teslas disa herë për shkak të komenteve në Twitter që i kanë kushtuar shumë para kompanisë.

Në nëntor të 2021, vlera e aksioneve të Tesla ra me pothuajse pesë për qind pasi ai nisi një sondazh në Twitter nëse ai duhet të shesë aksionet në kompani (58 për qind e 3.5 milionë llogarive që votuan thanë se duhej).

Në maj 2020, Musk shkaktoi edhe më shumë kaos kur postoi në Twitter se mendonte se vlera e aksioneve të kompanisë ishte “shumë e lartë”.

Vetëm ky koment uli vlerën e tregut të Teslës me 14 miliardë dollarë.

Një shaka për Coca-Cola

Më 28 prill të këtij viti, Musk me shaka njoftoi planet për të blerë Coca-Cola në mënyrë që të mund të shtonte kokainën në formulën e pijeve të gazuara më të famshme në botë.

Pija origjinale, e shpikur në 1885 nga farmacisti amerikan, John Pemberton, përmbante ekstrakt të gjetheve të kokainë, sepse kokaina ishte një përbërës legal dhe i zakonshëm i drogës në atë kohë, sipas Institutit Kombëtar të SHBA kundër Abuzimin me Barna.

Megjithatë, substanca u hoq më vonë nga pija dhe nuk ka qenë një përbërës që nga viti 1929.

Ndërsa disa nga 87.4 milionë ndjekësit e Musk reaguan pozitivisht ndaj postimit, të tjerë kritikuan atë që ata e perceptuan si një referencë droge.

Kjo nuk është hera e parë që sipërmarrësi i njohur gjendet në errësirë për substanca të paligjshme.

Ai tymosi marihuanën e famshme në një intervistë video me prezantuesin e podcast Joe Rogan në vitin 2018.

Në atë kohë, të dy po xhironin në Kaliforni, ku droga është e ligjshme, por kritikët argumentuan se nuk ishte e mirë për reputacionin. /Telegrafi/