LAJMI I FUNDIT:

Tërmeti shemb dhe dëmton kalatë në Durrës, Krujë dhe Prezë

Tërmeti shemb dhe dëmton kalatë në Durrës, Krujë dhe Prezë

Tërmeti që goditi mëngjesin e së martës Shqipërinë, përveç pasojave në njerëz dhe objekteve të banimit, solli edhe dëmtimin e monumenteve të kulturës.

Në orët e para të mëngjesit u shemb një pjesë e Kullës C, të Kalasë së Durrësit. Mbetjet e murit u shkëputën në trajtë blloku duke dëmtuar një automjet të parkuar aty pranë. Kulla është pjesë e mureve rrethuese të qytetit dhe datohet nga periudha bizantine.

Brenda kullës dhe midis mureve të saj u evidentua prania e bimësisë së shumtë dhe pemëve. Studiuesit dhe punonjësit e trashëgimisë kulturore thanë në kushtet e anonimatit se nuk ka pasur mirëkuptim nga banorët aty pranë që të ndërhyjë në vite për mirëmbajtjen e kullës.


Muri i shkëputur nga kulla C në Kalanë e Durrësit

Dëmtime me çarje të mureve pësoi edhe kalaja e Krujës dhe ajo e Prezës. Kjo e fundit dyshohet se ka pësuar një shkëputje të murit në pjesën më të lartë të saj.

Aktualisht në Durrës ka mbërritur një ekip nga Instituti i Monumenteve të Kulturës.

“Kanë ardhur ekspertët që të vlerësojnë rastin dhe më pas të bëjnë propozimet për të gjetur një zgjidhje teknike për monumentin e dëmtuar”, shpjegoi për Amfora.al, Alban Ramohitaj, drejtor i Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare Durrës.

Pak minuta pasi muri i Kullës C u shkëput në Kalanë e Durrësit

Tërmeti 6.4 ballë e kishte epiqendrën 15 kilometra në veri të Durrësit.

Në trend Kultura

Më shumë
Paqja e Romës si një aheng i tmerrit

Paqja e Romës si një aheng i tmerrit

Libri
HEJ JU

HEJ JU

DELMET

DELMET

ASNJË

ASNJË

PEMËT

PEMËT

KËNGË

KËNGË

Poezi
Kalo në kategori