LAJMI I FUNDIT:

Tensionet pas vrasjes së gjeneralit iranian, cila është siguria e kosovarëve në vendet arabe?

Tensionet pas vrasjes së gjeneralit iranian, cila është siguria e kosovarëve në vendet arabe?

Tensionet pas vrasjes së gjeneralit iranian Qasem Soleimani, nga forcat amerikane dhe kërkesës së Parlamentit të Irakut që të largohet ushtria amerikane nga ky shtet sollën në vëmendje edhe sigurinë e të punësuarve kosovarë në bazat ushtarake amerikane në Irak.

Reklama

Republika e Kosovës nuk ka ambasadë në  Irak.

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka vënë në veprim misionet diplomatike afër Irakut për të ofruar mbështetje të nevojshme konsullore shtetasve të Kosovës në Irak dhe në rajon.

Pavarësisht masave të ndërmarra për sigurinë e qytetarëve në zonat me potencial rreziku, në MPJ apelojnë që qytetarët e Kosovës të shmangin vizitat në Iran dhe Irak, raporton RTV21 .

Ambasadori i  Kosovës në Arabinë Saudite, Lulzim Mjeku flet për sigurinë e të punësuarve kosovarë në Irak.

“Jemi të gatshëm që të ndihmojnë shtetasit e Kosovës në rast nevoje”, tha ai.

Në trend Lajme

Më shumë
Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Lajme
Osmani takohet me Biden: Aleanca e lirisë, aleanca e përjetshme

Osmani takohet me Biden: Aleanca e lirisë, aleanca e përjetshme

Lajme
Dyshohet se morën pjesë në vrasje, tortura e dëbim të popullatës civile – policia jep detaje për arrestimin e tre serbëve në Vushtrri

Dyshohet se morën pjesë në vrasje, tortura e dëbim të popullatës civile – policia jep detaje për arrestimin e tre serbëve në Vushtrri

Drejtësi
Digjet një automjet i policisë në Shkabaj të Obiliqit

Digjet një automjet i policisë në Shkabaj të Obiliqit

Kronika e Zezë
Krahasimi, sa para kursehet në Gjermani dhe sa në Shqipëri?

Krahasimi, sa para kursehet në Gjermani dhe sa në Shqipëri?

Lajme
Përplasja Rama-Rusi, ambasadori Ferit Hoxha: Pa përfunduar dialogu, vështirë se Kosova do të jetë e barabartë në OKB

Përplasja Rama-Rusi, ambasadori Ferit Hoxha: Pa përfunduar dialogu, vështirë se Kosova do të jetë e barabartë në OKB

Lajme
Kalo në kategori