LAJMI I FUNDIT:

Temperaturat e larta, rriten thirrjet e turistëve në Urgjencë

Temperaturat e larta, rriten thirrjet e turistëve në Urgjencë
Reklama

Fluksi i turistëve të huaj, temperaturat e larta dhe frekuentimi i zonave bregdetare ka rritur thirrjet drejt Urgjencës Kombëtare.

Skënder Brataj thotë se 20 % e vizitave në zonat bregdetare janë nga të huajt për shkak të problemeve neurologjike dhe atyre gastro-intetinale.


“Tani në verë ka një spostim të madh të qytetarëve në zonat bregdetare. Drejt urgjencës kombëtare janë rreth 1300 thirrje në 24 orët e fundit. 101 raste në ditë për probleme neurologjike në korrik, si dhe ato gastro-intestinale, diarre. Tek qendrat shëndetësore verore 20 % e trajtimeve janë për qytetarët e huaj, nga 5000 trajtime në javë”, u shpreh ai.

Brataj u ndal edhe tek humbja e jetëve në zonat bregdetare.

“Humbjet e jetëve në det, ndodhin nga pakujdesia, mosnjohja e zonës detare dhe neglizhenca dhe mos ndjekja e këshillave si të parandalosh, mosfutja në orë e pikut, pas vaktit të ushqimit”.

Problem mbeten edhe traumat në zonat malore.

“Helikopteri është në dispozicion të sistemit shëndetësor. Ndodh gjatë gjithë vitit në veri se ka turistë, por mosbashkëpunimi me udhërrëfyesit dhe mënyra si organizohen dhe patur kujdesur dhe ka një numër të shtuar me motoçiklistë që lëviznin nga jugu në veri”, theksoi Brataj.

Ndryshe, 50 % e urgjencave shëndetësore vijnë nga Tirana, ndërsa pjesa tjetër janë të adresuara nga qytetet bregdetare, Durrësi, Vlora, Saranda dhe Shëngjini.

Në trend Lajme

Më shumë
Vrasja e Liridona Murselit: Bashkëshorti që pranoi se ka porositur likuidimin - reagimet dhe krejt çfarë dihet deri më tani

Vrasja e Liridona Murselit: Bashkëshorti që pranoi se ka porositur likuidimin - reagimet dhe krejt çfarë dihet deri më tani

Donjeta Zeqiraj
Dyshohet se pagoi mijëra euro për ta vrarë gruan, kush është Naim Murseli

Dyshohet se pagoi mijëra euro për ta vrarë gruan, kush është Naim Murseli

Lajme
Politikani serb, Sanduloviq: Vuçiq pret urdhrin nga Putin për të filluar luftën në Kosovë

Politikani serb, Sanduloviq: Vuçiq pret urdhrin nga Putin për të filluar luftën në Kosovë

Politikë
Murseli e ka pranuar se ka porositur vrasjen e gruas së tij

Murseli e ka pranuar se ka porositur vrasjen e gruas së tij

Lajme
Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Drejtësi
Vrasja e Liridona Murselit, policia konfiskoi një pistoletë me 19 fishekë dhe një veturë

Vrasja e Liridona Murselit, policia konfiskoi një pistoletë me 19 fishekë dhe një veturë

Lajme
Kalo në kategori