LAJMI I FUNDIT:

Telefonat nuk ju bëjnë të harroni – Shkencëtarët thonë se përdorimi i pajisjeve me të vërtetë mund të rrisë kujtesën tuaj

Telefonat nuk ju bëjnë të harroni – Shkencëtarët thonë se përdorimi i pajisjeve me të vërtetë mund të rrisë kujtesën tuaj

Përdorimi i telefonit inteligjent nuk ju bën domosdoshmërisht të harroni – në fakt mund të ketë efektin e kundërt, thonë ekspertët.

Reklama

Një studim i afro 160 të rriturve nuk arriti të grumbullojë teorinë e kujtesës ‘përdoreni ose humbisni’. Në vend të kësaj, kujtimet e vullnetarëve u treguan më të forta kur u lejuan të vendosnin përkujtues në telefonin e tyre.

Autori i studimit Dr. Sam Gilbert, nga University College London, tha se rezultatet tregojnë se kujtuesit digjital të kohës dhe vendndodhjes funksionojnë. “Por ne duhet të jemi të kujdesshëm që të mbështesim informacionin më të rëndësishëm”.

Testi i kujtesës, i kryer në një tablet Samsung Galaxy, përfshiu 158 persona të moshës 18 deri në 71 vjeç. Vullnetarëve iu treguan rrathë të numëruar brenda një kutie, të cilat kishin anët me ngjyra të ndryshme.

Ndikimi i shtypjes së lartë të gjakut në tru dhe në kujtesë
Lexo po ashtu Ndikimi i shtypjes së lartë të gjakut në tru dhe në kujtesë

Rrathët fillimisht u shfaqën në një ngjyrë përpara se të zbeheshin në të verdhë. Pjesëmarrësve iu desh të tërhiqnin numrat, me radhë nga një në 12, në anën e kutisë që përputhej me ngjyrën e tyre fillestare.

Numri i rrathëve që kujtuan të tërhiqnin në anën e duhur përcaktoi se sa ishin paguar për të marrë pjesë. Njëra anë e sheshit ishte shënuar si ‘vlerë e lartë’, me vlerë 10 herë më shumë para në dorë.

Secili grup e kreu detyrën 16 herë. Atyre iu desh të përdornin memorien e tyre për tetë raunde, por vendosnin përkujtues për tetë përpjekjet e tjera. Pjesëmarrësit e bënë këtë duke zvarritur menjëherë rrathët pranë anës së duhur të kutisë në të cilën do të tërhiqeshin përfundimisht. Ekspertët thanë se kjo ishte e barabartë me lënien e një objekti të nevojshëm për nesër nga dera e përparme.

Rezultatet, të publikuara në Journal of Experimental Psychology: General, tregojnë se kur vullnetarëve iu lejuan përkujtuesit e largimit, kujtesa e tyre u përmirësua me 18 për qind. Dr Gilbert, një neuroshkencëtar në UCL, tha: “Ne zbuluam se kur njerëzit lejoheshin të përdornin një memorie të jashtme, pajisja i ndihmoi ata të mbanin mend informacionin që kishin ruajtur në të. Kjo nuk ishte aspak befasuese”.

A shkaktojnë kancer telefonat? Një mit dekadash rrëzohet nga një studim i ri
Lexo po ashtu A shkaktojnë kancer telefonat? Një mit dekadash rrëzohet nga një studim i ri

Por rezultatet treguan gjithashtu se kujtesa e tyre për qarqet me vlerë të ulët ishte 27 për qind më e mirë, edhe në mesin e atyre që nuk bënin shënime për ato.

Dr Gilbert shtoi: “Kjo ndodhi sepse përdorimi i pajisjes ndryshoi mënyrën se si njerëzit përdornin kujtesën e tyre për të ruajtur informacione me rëndësi të lartë kundrejt atyre me rëndësi të ulët. Kur njerëzit duhej të mbanin mend vetë, ata përdorën kapacitetin e tyre të kujtesës për të kujtuar informacionin më të rëndësishëm”.

“Por kur mund të përdornin pajisjen, ata ruajtën informacione me rëndësi të madhe në pajisje dhe përdorën kujtesën e tyre për informacione më pak të rëndësishme”. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Simptomat dhe diagnostifikimi i infeksionit me Helicobacter Pylori - këshilla nga doktoresha Aida Palloshka

Simptomat dhe diagnostifikimi i infeksionit me Helicobacter Pylori - këshilla nga doktoresha Aida Palloshka

Elita Plus
Klinika Zhan Mitrev tregon për shkaqet, komplikimet dhe zgjidhjet e sindromës së vezores policistike

Klinika Zhan Mitrev tregon për shkaqet, komplikimet dhe zgjidhjet e sindromës së vezores policistike

Shendetesi
Pse duhet të hani më shumë shegë

Pse duhet të hani më shumë shegë

Ushqim i shëndetshëm
Disa nga ushqimet që nuk preferohen për shëndetin e zorrëve

Disa nga ushqimet që nuk preferohen për shëndetin e zorrëve

Të njohim produktet
Mishi i kuq rrit rrezikun për sëmundje të ndryshme, gjashtë grupet e njerëzve që duhet ta kufizojnë

Mishi i kuq rrit rrezikun për sëmundje të ndryshme, gjashtë grupet e njerëzve që duhet ta kufizojnë

Shëndetësi
Kalo në kategori