LAJMI I FUNDIT:

Teknologjia e re e instaluar në rrugët e Detroitit mund të karikojnë veturat elektrike gjersa lëvizin

Teknologjia e re e instaluar në rrugët e Detroitit mund të karikojnë veturat elektrike gjersa lëvizin

Nën një rrugë në perëndim të qendrës së Detroit, SHBA, është instaluar një teknologji për karikimin pa tela të automjeteve elektrike.

Siç bëhet e ditur nga mediat, automjetet elektrike mund të ngarkojnë bateritë e tyre gjatë vozitjes.

Sipas Departamentit të Transportit të Michigan-it, ai segment i rrugës, do të përdoret për të testuar dhe përsosur teknologjinë përpara se ta bëjë atë të disponueshme për publikun brenda pak vitesh.

Raportohet se teknologjia i përket Electreon, një zhvillues me bazë në Izrael. Kompania ka kontrata për rrugë të ngjashme në Izrael, Suedi, Itali dhe Gjermani.

Kur një automjet elektrik i afrohet segmenteve të karikimit, bobinat në rrugë transferojnë energjinë elektrike përmes një fushe magnetike, duke ngarkuar baterinë e automjetit. Bobinat aktivizohen vetëm kur një automjet elektrik kalon mbi to.

Stefan Tongur, nënkryetar i Electreon, u tha gazetarëve se rruga është e sigurt për këmbësorët, shoferët dhe kafshët.

Ndryshe, Electreon mori një angazhim pesë vjeçar për të zhvilluar sistemin elektrik rrugor, raporton ap.

Ndërsa automjetet elektrike popullarizohen në SHBA, administrata e presidentit amerikan, Joe Biden si pjesë të rëndësishme të synimeve të saj të infrastrukturës, i ka edhe stacionet e karikimit për automjetet elektrike.

Rruga e karikimit me valë ndihmon që Michigan dhe Detroiit të jenë në krye të teknologjisë së automjeteve elektrike. /Telegrafi/


Në trend Auto

Më shumë
Sa harxhon karburant një veturë e ndezur dhe nuk është në lëvizje

Sa harxhon karburant një veturë e ndezur dhe nuk është në lëvizje

Auto
Çfarë duhet të dini për ndërrimin e gomave të veturës ​

Çfarë duhet të dini për ndërrimin e gomave të veturës ​

Auto
Policët zviceranë nuk kursejnë as “mbretërit e garazheve” - ndaluan një makinë me vlerë 6.7 milionë euro dhe e konfiskuan atë

Policët zviceranë nuk kursejnë as “mbretërit e garazheve” - ndaluan një makinë me vlerë 6.7 milionë euro dhe e konfiskuan atë

Auto
Vendbanimi italian me 100 banorë, ku bien në radar katër mijë vozitës në ditë

Vendbanimi italian me 100 banorë, ku bien në radar katër mijë vozitës në ditë

Auto
Musk paralajmëron veturën që do të arrijë 100 km/h në një sekondë, dhe do të ‘fluturojë’

Musk paralajmëron veturën që do të arrijë 100 km/h në një sekondë, dhe do të ‘fluturojë’

Auto
Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Auto
Kalo në kategori