LAJMI I FUNDIT:

Të paktën 22 persona kanë humbur jetën në rrëzimin e dy helikopterëve ushtarakë të Ugandës në Kongo

Të paktën 22 persona kanë humbur jetën në rrëzimin e dy helikopterëve ushtarakë të Ugandës në Kongo

Të paktën 22 persona u vranë në rrëzimin e dy helikopterëve ushtarakë të Ugandës në Republikën Demokratike lindore të Kongos.

“Nuk i dimë ende rrethanat në të cilat u rrëzuan helikopterët”, tha zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes Kombëtare të Ugandës, Felix Kulajigye.


Zyrtari konfirmoi rrëzimin e një helikopteri dhe se ka pasur viktima në aksident, por nuk mund të konfirmojë detaje të tjera për momentin, tha një anëtar i ushtrisë kongoleze për reuters.

Në dhjetor të vitit të kaluar, Uganda i dërgoi ndihmë ushtarake fqinjit të saj në Afrikën Qendrore për të luftuar një grup rebel të njohur si Forcat e Bashkuara Demokratike.

Theksojmë se forcat policore dhe zyrtarët hetimor kanë nisur procedurat për hetimin e rastit.

Forcat e Bashkuara Demokratike janë një nga disa grupe të armatosura që luftojnë për kontrollin e tokës dhe burimeve natyrore në Kongon lindore, raporton agjencia britanike. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Evropa
Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Evropa
Ka vdekur stjuardesa me përvojën më të gjatë të punës në botë - ajo u shërbeu mysafirëve në aeroplan për gati 67 vjet

Ka vdekur stjuardesa me përvojën më të gjatë të punës në botë - ajo u shërbeu mysafirëve në aeroplan për gati 67 vjet

Amerika
Spiunim, frikësim e shpifje ndaj prokurorëve - ekspozohet 'lufta' nëntëvjeçare e Izraelit kundër Gjykatës së Hagës

Spiunim, frikësim e shpifje ndaj prokurorëve - ekspozohet 'lufta' nëntëvjeçare e Izraelit kundër Gjykatës së Hagës

Azia
Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Evropa
‘Tmerr’ në varrezat e Zagrebit, vizitorët gjejnë 15 varre të hapura

‘Tmerr’ në varrezat e Zagrebit, vizitorët gjejnë 15 varre të hapura

Kroacia
Kalo në kategori