LAJMI I FUNDIT:

Tahiri: Kosova më së keqi në rajon në mesataren e pagave, rrezikojmë ikje masive të punëtorëve

Tahiri: Kosova më së keqi në rajon në mesataren e pagave, rrezikojmë ikje masive të punëtorëve
Foto: Arkiv

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri ka thënë Kosova me urgjencë do të duhej që t’i rrisë pagat për ta evituar ikjen masive të fuqisë punëtore për në shtetet perëndimore.

Në profilin e tij në Facebook, Tahiri ka treguar gjitha vendet e rajonit tanimë kanë filluar diskutimet për rritjen e pagës mesatare, përpos Kosovës.

Ai ka ripërsëritur edhe njëherë propozimin e AAK-së që të shqyrtohet rritja e koeficientit në paha në 129 euro në administratë publike dhe të merren masa të shpejta për pagën minimale.

“Aktualisht, paga mesatare në rajon është: Kosova 504 euro, apo rritje prej 60 euro; Maqedonia e Veriut, 705 euro apo rritje prej 201 euro; Serbia – 763 euro, apo 226 euro, Mali i Zi – 792 euro apo 66 euro dhe Shqipëria – 900 euro, apo 641 euro”, shkruan Tahiri. /Telegrafi/