LAJMI I FUNDIT:

A do ta marrë Kosova liberalizimin e vizave më 23 qershor – flasin njohësit e proceseve integruese

A do ta marrë Kosova liberalizimin e vizave më 23 qershor – flasin njohësit e proceseve integruese

Më 23 qershor në Bruksel do të mbahet takimi i liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. 

Gjashtë liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor janë kthyer më 23 qershor janë ftuar në Bruksel për t’u takuar me anëtarët e Këshillit Evropian.

Mirëpo ende nuk dihet nëse çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën do të jetë pjesë e agjendës së këtyre takimeve.

Por,  presidenti i Serbisë mendon se Kosova në këtë takim do të përfitojë liberalizimin e vizave.

Paralajmërimet se liberalizimi i vizave mund të ndodhë në qershor, deklarohet Osmani
Lexo po ashtu Paralajmërimet se liberalizimi i vizave mund të ndodhë në qershor, deklarohet Osmani

Njohësit e proceseve integruese janë të ndarë në mendime sa i përket mundësisë së liberalizimit të vizave.

Presidenti i Këshillit Evropian: Është mirë që Kosova t’i bashkohet nismave rajonale, për vizat vendosin një nga një vendet e BE-së
Lexo po ashtu Presidenti i Këshillit Evropian: Është mirë që Kosova t’i bashkohet nismave rajonale, për vizat vendosin një nga një vendet e BE-së

Ish-anëtari i delegacionit të Kosovës në dialog, Gazmir Raci, thotë se liberalizimi është më i mundur se më parë edhe për shkak të situatës gjeopolitike në botë.

“Shtetet anëtare te BE-së duhet të reflektojnë karshi qytetareve të Kosovës për t’i hequr nga izolimi i pa drejtë qe po u behet prej disa viteve,  edhe përkundër faktit që Komisioni Evropian ka raportuar se janë plotësuar të gjitha kushtet”, deklaroi Raci për Telegrafin.

Ish-anëtari i delegacionit të Kosovës në dialog, Gazmir Raci

Ai thotë se Kosova e ka vetëm një qasje gjeostrategjike, derisa Serbia i ka disa.

“Është momenti i duhur që Kosovës t’i konfirmohet perspektiva evropiane me heqjen e vizave edhe për faktin se ka zhvillime dramatike gjeostrategjike dhe tendenca nga Rusia që përmes Serbisë ta destabilizojnë Ballkanin Perëndimor”.

Arbër Fetahu nga GLPS nuk e përjashton mundësinë që të diskutohet për liberalizimin e vizave.

Arbër Fetahu nga GLPS

“Në këtë takim do të diskutohet për temat e nxehta gjeopolitike të momentit si Ukraina, sanksionet kundër Rusisë, por mund të diskutohet edhe për temën e liberalizimit të vizave…Mirëpo më herët e dimë se procesin e kanë bllokuar shtete të përveçshme”, deklaroi Fetahu për RTV Dukagjinin.

Njohësi i marrëdhënieve ndërkombëtare Shqiprim Pula thotë se tema e liberalizimit të vizave është e stërvjetruar.

“Sa i përket paralajmërimeve për liberalizim të vizave me 23 qershor, një gjë duhet ta dimë: Pas vendimmarrjes nga Këshilli Evropian, vendet anëtare veç e veç do të duhej ta ratifikonin një marrëveshje të tillë. Sa është e mundur kjo të ndodh sidomos te vendet që ende nuk e kanë njohur Kosovën, mbetet për t’u parë”, deklaroi Pula./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Protestat e dhunshme ndaj KFOR-it në Zveçan, arrestohet një serb i kërkuar nga policia

Protestat e dhunshme ndaj KFOR-it në Zveçan, arrestohet një serb i kërkuar nga policia

Lajme
'Subvencionet 1', i akuzuari mohon të jetë ai në videot për të cilat Prokuroria pretendon se është duke pranuar ryshfet

'Subvencionet 1', i akuzuari mohon të jetë ai në videot për të cilat Prokuroria pretendon se është duke pranuar ryshfet

Drejtësi
Shqiptari shpallet në kërkim në Turqi, akuzohet për “fyerje të Islamit”

Shqiptari shpallet në kërkim në Turqi, akuzohet për “fyerje të Islamit”

Lajme
Kurti takon bashkatdhetarët në Hamburg, diskuton për zhvillimet në Kosovë dhe mbështetjen për diasporën

Kurti takon bashkatdhetarët në Hamburg, diskuton për zhvillimet në Kosovë dhe mbështetjen për diasporën

Lajme
Kurti viziton Portin e Hamburgut, i kërkon Gjermanisë skanerë me rreze X për ta rritur sigurinë në kufijtë e Kosovës

Kurti viziton Portin e Hamburgut, i kërkon Gjermanisë skanerë me rreze X për ta rritur sigurinë në kufijtë e Kosovës

Lajme
Kurti takohet me Plenkoviqin gjatë pushimit të pjesës së parë mes Shqipërisë e Kroacisë

Kurti takohet me Plenkoviqin gjatë pushimit të pjesës së parë mes Shqipërisë e Kroacisë

Lajme
Kalo në kategori