LAJMI I FUNDIT:

Sulmi fizik ndaj të moshuarës në qendrën “Orenda” – Prokuroria e Pejës ende nuk ka ngritur aktakuzë ndaj tri infermiereve të dyshuara

Sulmi fizik ndaj të moshuarës në qendrën “Orenda” – Prokuroria e Pejës ende nuk ka ngritur aktakuzë ndaj tri infermiereve të dyshuara

Në nëntor të këtij viti opinioni u trondit nga një ngjarje e rëndë që ndodhi në shtëpinë e të moshuarve “Orenda” në Pejë, ku një infermiere sulmoi fizikisht një grua të moshuar.

Reklama

Menjëherë pas publikimit të pamjeve në rrejtët sociale, institucionet e drejtësisë u vunë në lëvizje duke i arrestuar tri nga infermieret e përfshira në këtë rast, dhe të njëjtave iu caktua masa e paraburgimit prej 30 ditësh.

Por infermieret Aurona Pelaj, Altina Rexhepi, dhe Remzije Kuqi – Gashi u liruan nga paraburgimi me vendim të Gjykatës Supreme.

Ndaj të njëjtave ende nuk është ngritur aktakuzë e as nuk është mbajtur asnjë seancë gjyqësore deri më tash.

Kështu ka bërë të ditur për Telegrafin, zëdhënësja e Gjykatës Themelore në Pejë, Tringa Zhuti.

“Lidhur me pyetjet e parashtruara nga ana juaj, ju njoftojmë se në këtë çështje penale ende nuk është ngritë aktakuza. Deri në ngritjen eventuale të aktakuzës, konform dispozitave të Kodit të Procedurës Penale, në gjykatë nuk mbahet asnjë seancë gjyqësore”, ka thënë Zhuti.

Telegrafi ka pyetur edhe në Prokurorinë Themelore të Pejës, se përse deri më tash nuk është ngritur aktakuzë nga ana e tyre.

Zëdhënësi i kësaj prokurorie Shkodran Nikçi ka thënë se rasti është ende në hetim.

“Janë duke u ndërmarrë ende veprime hetimore lidhur me këtë rast”, ka thënë Nikçi.

Më 3 nëntor 2022, Gjykata Themelore në Pejë ua kishte caktuar nga një muaj paraburgim të pandehurave Aurona Pelaj, Altina Rexhepi, dhe Remzije Kuqi – Gashi të cilat dyshohen për sulmin ndaj të moshuarës në qendrën e të moshuarve “Orenda” në Pejë.

Pas këtij rasti, katër infermiereve Oda e Infermierëve të Kosovës ua ka hequr licencat e punës.

Kurse, qendrës “Orenda” iu revokua licenca pas inspektimit që i ka bërë asaj qendre Njësia e Inspektimit të Shërbimeve Sociale. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Escobari dhe Lajçaku me tri kërkesa për Kurtin

Escobari dhe Lajçaku me tri kërkesa për Kurtin

Lajme
Kurti pas takimit me Lajçakun dhe Escobarin: Të ndalohen menjëherë sulmet e grupeve kriminale në veri

Kurti pas takimit me Lajçakun dhe Escobarin: Të ndalohen menjëherë sulmet e grupeve kriminale në veri

Siguri
Escobar: Duam më të mirën për Kosovën, kërkoj vetëm të dëgjohemi

Escobar: Duam më të mirën për Kosovën, kërkoj vetëm të dëgjohemi

Lajme
Kurti merr pjesë në ceremoninë e LGBTI

Kurti merr pjesë në ceremoninë e LGBTI "T’du qashtu qysh je": Liria për të dashuruar është e drejtë universale

Lajme
Haradinaj: Sonte me u shkarku Kurti, shpëton Kosova nga pasojat tjera

Haradinaj: Sonte me u shkarku Kurti, shpëton Kosova nga pasojat tjera

Politikë
Deputetja britanike: Beogradi ka orkestruar bojkot të zgjedhjeve, qytetarët në veri po kërcënohen nga grupet kriminale

Deputetja britanike: Beogradi ka orkestruar bojkot të zgjedhjeve, qytetarët në veri po kërcënohen nga grupet kriminale

Lajme
Kalo në kategori