LAJMI I FUNDIT:

Stellantis në bisedime me Galloo për një sipërmarrje të përbashkët në ricikilimin e pjesëve dhe materialeve të veturave

Stellantis në bisedime me Galloo për një sipërmarrje të përbashkët në ricikilimin e pjesëve dhe materialeve të veturave

Prodhuesi i veturave, Stellantis, dhe firma belge për reciklimin e metaleve, Galloo, kanë hyrë në bisedime eksklusive për krijimin e një sipërmarrjeje të përbashkët me fokus në recikiklimin e pjesëve dhe materialeve nga mbetjet e veturave të vjetra, deklaruan sot dy kompanitë.

Reklama

Marrëveshja paraprake është pjesë e strategjisë së prodhuesit të makinave për të zgjeruar biznesin e saj të ashtuquajtur “ekonomi rrethore”, e cila përfshin rindërtimin dhe çmontimin e veturave, si dhe ripërdorimin e pjesëve dhe materialeve, mes frikës së industrisë për zgjatjen e mungesës së lëndëve të para.

Një nxitim drejt elektrifikimit dhe çështjet globale të zinxhirit të furnizimit e kanë bërë shumë më të vështirë sigurimin e disa materialeve dhe përbërësve kryesorë për bateritë, por edhe çelikun, bakrin, etj… – krahas rritjes së çmimeve për shumicën prej tyre, raporton Reuters, përcjell Telegrafi.

Sipërmarrja e përbashkët Stellantis-Galloo do të operojë përmes objekteve të përzgjedhura të trajtimit për të mbledhur vetura nga pronarët e tyre të fundit, me një shërbim që pritet të nisë në fund të këtij viti në Francë.

Ky shërbim do të nisë gjithashtu edhe në Belgjikë dhe Luksemburg, e më pas do të zgjerohet në të gjithë Evropën, bënë të ditur ata në një deklaratë të përbashkët.

Dy kompanitë shtuan se sipërmarrja e përbashkët do t’i ofrojë shërbimet e saj jo vetëm tek Stellantis, por edhe tek prodhuesit të tjerë të veturave. Galloo është e specializuar në çmontimin e veturave e gjithashtu edhe të anijeve. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Auto
Cybertrucku

Cybertrucku "fluturon" pasi niset nga pika 0 derisa priste në trafik

Auto
Për të zotëruar një veturë në Singapor duhet të paguani 106 mijë dollarë

Për të zotëruar një veturë në Singapor duhet të paguani 106 mijë dollarë

Auto
“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

Auto
Gjeni çantën tuaj të ëndrrave në dyqanin e ri italian ‘Furla’ në Prishtina Mall

Gjeni çantën tuaj të ëndrrave në dyqanin e ri italian ‘Furla’ në Prishtina Mall

Prishtina Mall
Turqia prezantoi një makinë fluturuese - ja si duket ajo, bëhen të ditura specifikat e saj

Turqia prezantoi një makinë fluturuese - ja si duket ajo, bëhen të ditura specifikat e saj

Auto
Kalo në kategori