LAJMI I FUNDIT:

Spanja do të dërgojë gjashtë tanke Leopard në Ukrainë pas Pashkëve

Spanja do të dërgojë gjashtë tanke Leopard në Ukrainë pas Pashkëve

Spanja do të dërgojë gjashtë tanke Leopard të prodhimit gjerman në Ukrainë pas Pashkëve, tha ministrja e Mbrojtjes, Margarita Robles.

Reklama

Kjo e fundit tha se vendi sapo kishte riparuar mjetet luftarake që nuk ishin përdorur që nga vitet 1990 dhe kishte testuar gatishmërinë e tyre luftarake përpara se t’i dërgonte ato.

“Duke dërguar Leopardët, ne do të vazhdojmë të ndihmojmë popullin ukrainas… për të mbrojtur veten kundër një sulmi absolutisht të padrejtë”, tha ajo, duke shtuar se Spanja tani do të riparojë katër tanke të tjera që do të dërgohen “në të ardhmen e afërt”.

Tanket 2A4 Leopard të prodhimit gjerman do të dërgohen në Ukrainë pas 9 prillit, raporton skynews.

Çfarë janë tanket Leopard 2 që po i kërkon Ukraina?
Lexo po ashtu Çfarë janë tanket Leopard 2 që po i kërkon Ukraina?

Në fillim të kësaj jave, 18 tanke Leopard 2 të premtuara nga Gjermania dhe tre të premtuara nga Portugalia arritën në Ukrainë.

Moska i quan dërgesat e armëve perëndimore një provokim të rrezikshëm. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Rreth 40 adoleshentë sulmojnë tre marinsa amerikanë në Kaliforni

Rreth 40 adoleshentë sulmojnë tre marinsa amerikanë në Kaliforni

Amerika
Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Evropa
Shefi i mercenarëve të Wagner nis

Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Botë
Pamjet e sulmit me dronë në Moskë dhe pasojat e tij

Pamjet e sulmit me dronë në Moskë dhe pasojat e tij

Botë
Rrahet për vdekje një grua në Indi, babai i të ndjerës: Njerëzit filmuan me telefona në vend që ta ndihmonin

Rrahet për vdekje një grua në Indi, babai i të ndjerës: Njerëzit filmuan me telefona në vend që ta ndihmonin

Azia
Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar: Ukraina ka të drejtë të mbrohet përtej kufijve

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar: Ukraina ka të drejtë të mbrohet përtej kufijve

Evropa
Kalo në kategori