Të dielën do të mbahen zgjedhjet lokale në tërë territorin e Kosovës, përfshirë këtu edhe komunat në veri të vendit. E duke pasur parasysh situatën në veri të vendit javëve të fundit, e sidomos pas zhvillimeve të djeshme, kërkohet që të ketë masa shtesë të sigurisë në këtë pjesë në ditën e votimit.

Kështu është shprehur për Telegrafin, eksperti i sigurisë, Ramadan Qehaja. Ai tha se gjatë aksionit të djeshëm, shteti i Kosovës bëri një veprim të drejtë.

“Zhvillimet e ditës së djeshme në pjesën veriore të vendit tonë, ishin jo të mira në aspektin e stabilitetit e sigurisë kombëtare, edhe pse kemi të bëjmë me të drejtën tonë për luftimin e krimit të organizuar në tërë territorin e vendit tonë. E kemi bërë një veprim që kemi të drejtë”, ka thënë Qehaja.

Reklama
Reklama

Qehaja ka shtuar se pavarësisht situatës, mendon se pjesëmarrja e serbëve lokal në zgjedhjet e së dielës do të jetë e kënaqshme.

“Unë konsideroj se pjesëmarrja e qytetarëve në pjesën veriore të vendit tonë do të jetë e kënaqshme pavarësisht situatë së krijuar atje në aspektin e sigurisë. Pjesa dërmuese e serbëve lokalë të atjeshëm janë të vetëdijshëm për nevojën e luftimit të kontrabandës dhe krimit të organizuar nga shteti i Kosovës”, u shpreh Qehaja.

Eksperti i sigurisë më tej ka shtuar se shërbimi sekret serb në bashkëpunim me atë rus është prezent në vendin tonë, dhe se për atë arsye të dielën në ditën e votimit në komunat veriore duhet të ketë shtim të masave të sigurisë.

Reklama

“Masat shtesë të sigurisë në ditën e votimit janë mëse të nevojshëm, duke ditur se në Kosovë ekzistojnë dhe veprojnë shumë shërbime të huaja informative. Jemi të vetëdijshëm që shërbimi sekret serb në bashkëpunim me atë rus është shumë prezent në vendin tonë dhe me qëllimin e vetëm për të destabilizuar situatën politike dhe të sigurisë në vend”, ka thënë Qehaja.

Reklama

I pyetur se a ka gjasa që të dielën të përsëritet ndonjë incident në atë pjesë, Qehaja theksoi se “me një vigjilencë më të madhe dhe prezencë të shtuar të organeve të sigurisë tona, do të parandalohet çdo tentativë e incidenteve që mund të ndodhin”.

Gjuajtje me armë, gaz, granata e barrikada nga serbët - gjithçka që ndodhi gjatë aksionit të policisë në veri të Kosovës Gjuajtje me armë, gaz, granata e barrikada nga serbët - gjithçka që ndodhi gjatë aksionit të policisë në veri të Kosovës
Reklama

Ai shtoi se tentativat e Serbisë dhe Rusisë dhe disa shteteve tjera që këtu të krijohet një situatë e palakueshme në sferën e sigurisë dhe politikës në Kosovë, ne nuk duhet ta lejojmë.

Ndryshe, dje gjatë një aksioni kundër kontrabandës nga Drejtoria e Hetimit të Krimit të Organizuar në bashkëpunim me Doganën e Kosovës, të asistuar nga njësitet policore në disa lokacione përfshirë këtu edhe Mitrovicën veriore dhe Zveçanin ndodhën disa incidente.

Në këtë pjesë nga një grup protestuesish duke i sulmuar dhe penguar në kryerje të detyrës kanë bllokuar rrugët me mjete transportuese, përdorë armë zjarri, granata dore, bombola gazi, bomba shokuese e tjera, me ç rast lëndime trupore kanë pësuar dhjetë zyrtar policorë, të cilët kanë pranuar trajtim mjekësor, ndërsa janë shkaktuar dëme materiale në disa automjete zyrtare .

Reklama
Reklama

Në lidhje me rastin janë shoqëruar në polici tetë të dyshuar, ku me vendim të prokurorit pesë janë dërguar në mbajtje, ndërsa tre të tjerët janë liruar në procedurë të rregullt, ndërkaq dhjetë të dyshuar të tjerë janë shpallur në kërkim. /Telegrafi/