LAJMI I FUNDIT:

Simptoma për të cilën rrallëkush di: Tregues i cili do t’ju bëjë me dije që vuani nga depresioni

Simptoma për të cilën rrallëkush di: Tregues i cili do t’ju bëjë me dije që vuani nga depresioni

Edhe pse shpesh nuk i kushtojmë kujdes, mund të na tregojë shumë për shëndetin tonë psikik

Reklama

Çdokush nga ne, së paku një herë në muaj, përjeton momente në të cilat niveli i stresit ngrihet nga 0 në 100 në afat prej disa sekondash. A është fjala për sulmin shpërthyes të shefit, për tollovinë në komunikacion apo për kafen e derdhur gjatë udhëtimit, – transmeton Telegrafi.

Në shumicën e rasteve, hidhërimi është pjesë përbërëse e jetës, mirëpo zemërimi konstant në situata të caktuara, mund të tregojë ekzistimin e problemit më të thellë – depresionit.

Hulumtimet kanë treguar se hidhërimi, i hapur apo i ndrydhur në vete, pikërisht është shenjë e shpeshtë e zhvillimit të problemeve psikike.

Psikologët thonë se personat të cilët kanë probleme me kontrollimin e zemërimit, mund të kenë probleme me zhvillimin e depresionit. Mjekët e kanë përshkruar formën e këtillë të sëmurjes psikike si zemërim i kthyer ndaj vetvetes.

“Nuk duket gjithmonë si depresion, mirëpo është depresion”, thotë Marianna Strongin, psikologe nga Nju-Jorku.

“Pacientët në shumicën e rasteve thonë se si kanë vërejtur që më lehtë dalin nga takti se zakonisht, ndërsa kur fillojmë të hyjmë më thellë në psiken e tyre, e kuptojmë që fjala është për depresionin”, shton ajo.

Edhe pse më së shpeshti për personat e pikëlluar, shpirtërisht të thyer dhe të mbyllur në vetvete i lidh etiketa e depresivitetit, nuk bën të injorohen personat me shpërthim të madh të zemërimit, sepse ata më së shpeshti më lehtë shfaqin hidhërimin se sa emocionet e thella si pikëllim. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Shëndetësi
Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Shëndetësi
Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Shëndetësi
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Shëndetësi
Cilat janë shenjat se lindja është afër?

Cilat janë shenjat se lindja është afër?

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori