LAJMI I FUNDIT:

Siljanovska-Davkova: Standardet europiane duhet të respektohen nga të gjithë

Siljanovska-Davkova: Standardet europiane duhet të respektohen nga të gjithë

Presidentja e Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska Davkova sot pasdite është takuar me presidentin e Italisë Sergio Mattarella. Pas takimit Davkovka në një dalje për media tha se me presidentin Italian janë dakordësuar që standardet europiane të respektohen nga të gjithë vendet brenda BE-së dhe jashtë BE-së siç është Maqedonia e Veriut.

Davkovka bëri të ditur se gjatë takimit nga presidenti italian dhe Italia ka kërkuar garanci për të ardhmen tonë politike europiane.

“Kishim takim konstruktiv, diskutuam për bashkëpunimin e vazhdueshëm, kur flas për bashkëpunimin nuk flas vetëm për shtetin tone por për të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Presidenti vërtetoi se Italia do të vazhdojë të mbështesë rajonin dhe Maqedoninë e Veriut në çdo drejtim, jo vetëm për integrimin e vendit por edhe në në ekonomi, arsim, kulturë e mbrojtje. U dakordësuam që standardet europiane të respektohen nga të gjithë vendet brenda BE-së dhe jashtë BE-së siç është Maqedonia e Veriut.

Unë kërkova nga presidenti i Italisë dhe nga Italia që të japin garanci për të ardhmen tonë politike europiane. Presidenti tha se është i përgatitur që të qëndrojë pash nesh”, tha presidentja e Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska Davkova.

Në trend Lajme

Më shumë
Lajçak për masat ndaj Kosovës: Duhet të hiqen, por gjithçka varet nga diskutimet e nesërme

Lajçak për masat ndaj Kosovës: Duhet të hiqen, por gjithçka varet nga diskutimet e nesërme

Lajme
Dosja ndaj të dyshuarëve për spiunazh - 'Kanë udhëtuar shpesh në Serbi'

Dosja ndaj të dyshuarëve për spiunazh - 'Kanë udhëtuar shpesh në Serbi'

Drejtësi
Lajçak dhe komandanti i KFOR-it flasin për Urën e Ibrit dhe sigurinë

Lajçak dhe komandanti i KFOR-it flasin për Urën e Ibrit dhe sigurinë

Lajme
Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Lajme
Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Lajme
Mospërputhja e agjendës, Osmani nuk takohet me Lajçakun

Mospërputhja e agjendës, Osmani nuk takohet me Lajçakun

Lajme
Kalo në kategori