LAJMI I FUNDIT:

Si t’i them partnerit/es se nuk më pëlqen seksi me të?

Si t’i them partnerit/es se nuk më pëlqen seksi me të?

T’i thuash partnerit/es se seksi me të nuk është i mirë mund të jetë një bisedë e sikletshme dhe e vështirë

Reklama

Është e rëndësishme të komunikosh me sinqeritet dhe respekt për të përmirësuar përvojat seksuale së bashku.

Këtu janë disa hapa që mund të ndërmerrni:

Zgjidhni kohën dhe vendin e duhur: Zgjidhni një moment kur ju dhe partneri/ja jeni të relaksuar dhe keni privatësi. Shmangeni këtë diskutim gjatë një debati ose në publik.

Tregohuni të qartë dhe specifik: Kur flisni me partnerin/en, tregohuni të qartë dhe specifik për atë që dëshironi të adresoni. Jini të sinqertë, por kini kujdes me fjalët dhe përpiquni të shmangni një ton bisede që e bën atë fajtor/e. Për shembull, mund të thoni diçka të tillë si “Më duket sikur nuk po e kënaqim plotësisht njëri-tjetrin seksualisht dhe mendoj se mund të përmirësojmë përvojat tona së bashku”.

Jini të hapur për të dëgjuar: Jini të përgatitur për të dëgjuar ndjenjat dhe shqetësimet e partnerit/es për situatën. Kjo bisedë duhet të jetë një dialog ku të dy shprehni mendimet dhe ndjenjat tuaja.

Ofroni zgjidhje: Sugjeroni zgjidhje të mundshme që mendoni se mund të përmirësojnë përvojat tuaja seksuale së bashku. Për shembull, mund të provoni të eksperimentoni me pozicione të reja, të përdorni lodra seksi etj.

Fokusohuni edhe në aspektet pozitive: Edhe nëse seksi nuk ka qenë i mrekullueshëm, përpiquni të përqendroheni te aspektet pozitive të marrëdhënies suaj. Kujtojini partnerit/es se kujdeseni për të dhe dëshironi të punoni së bashku për të përmirësuar lidhjen tuaj seksuale, citin Anabel.

Mos harroni se komunikimi i hapur për seksin mund të çojë në një marrëdhënie seksuale më të fortë dhe më të këndshme. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Vendet më të mira për rritjen e fëmijëve

Vendet më të mira për rritjen e fëmijëve

Lifestyle
Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Lifestyle
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Kush do e paguajë faturën? Që të mos ziheni, ja si të veproni në varësi të rasteve

Kush do e paguajë faturën? Që të mos ziheni, ja si të veproni në varësi të rasteve

Lifestyle
Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Lifestyle
Harrojeni Viagren, kjo vitaminë është çelësi për seks të mirë!

Harrojeni Viagren, kjo vitaminë është çelësi për seks të mirë!

Intimitet dhe Pasion
Kalo në kategori