Vera është sezoni i sandaleve, shapkave dhe është koha e duhur të kujtohemi për këmbët tona

Kallot, çarjet dhe lëkura e thatë, i bëjnë këmbët tona të duken jo bukur. Mirëpo, çfarë mund të bëjmë në lidhje me to?

Bright Side na tregon disa këshilla se si t’i mbani këmbët e buta edhe në verë me disa produkte që i keni edhe në shtëpi:

Le të fillojmë këtu me disa këshilla të përgjithshme! Gjëja e parë që duhet të mbani mend është se këmbët tona kërkojnë kujdes të përditshëm. Nëse dëshironi që thembrat tuaja të jenë të lëmuara dhe të buta, duhet të bëni një sërë gjërash:

– Hiqni lëkurën e vdekur gjatë ose menjëherë pas dushit, kur është e butë. Përdorni lëvizje rrethore për rezultate më të mira. Shpërlani këmbët dhe lyeni me pak krem hidratues pas tharjes.

– Nëse jeni në tualet në këmbë, përdorni ujë të ngrohtë ose të freskët. Uji i nxehtë mund të thajë lëkurën tuaj.

– Ju mund të provoni vaj kokosi ose gjalpë për të njomur këmbët tuaja, ose madje edhe t’i përzieni ato. Përdorni ato gjatë natës dhe vishni çorape të buta pambuku pas aplikimit të kremit për rezultate më të mira.

Pra, këto ishin disa këshilla të përgjithshme – më poshtë do të lexoni një “recetë” për këmbë të buta dhe të lëmuara në kushte shtëpie:

Pasta e dhëmbëve

Çuditërisht, pasta e dhëmbëve mund të ndihmojë në të njëjtën kohë me disa çështje të këmbëve. Mund të bëhet hapi juaj i fundit drejt përsosmërisë. Aplikoni pastën dhe pastroni me një furçë dhëmbësh të vjetër.

Pasta e dhëmbëve mund t’i bëjë këmbët tuaja të buta si të bebeve.

Paralajmërimi i vetëm është: mos përdorni pastë dhëmbësh nëse keni çarje të thella – mbani mend që përmban mentol, i cili mund të digjet. /Telegrafi/