Përveçse është e domosdoshme për përgatitjen e pjatave të ndryshme, hudhra përmban shumë vitamina dhe minerale të rëndësishme për shëndetin tuaj

Ashtu si me shumë ushqime të tjera, shpesh kemi problemin se si ta ruajmë për të qëndruar sa më gjatë, dhe hudhra e ruajtur siç duhet është ajo që ka një shije të freskët dhe të athët. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mësoni se si ta ruani siç duhet.

Pavarësisht se çfarë lloj hudhre zgjidhni, ja se si duhet ta ruani për të qëndruar:

Ruani hudhrën e plotë në temperaturën e dhomës

Ruani kokat e plota të hudhrës në një vend të freskët dhe të thatë në një qese ose tas me rrjedhje të mirë ajri (të tilla si qese rrjetë ose shporta). Mbajeni në qilar ose në një shportë në një vend pa diell.

Ruani hudhrat e qëruara në frigorifer

Ndërsa mund të mos jeni adhurues i hudhrës së plotë në frigorifer, ky i fundit është një vend i mrekullueshëm për ruajtjen e tyre. Për shembull, nëse keni prerë një sasi të madhe hudhre për një recetë dhe ju ka mbetur tepricë, ruajeni në një enë hermetike dhe vendoseni në frigorifer. Sigurohuni që ta konsumoni brenda 2-3 ditësh.

Ruani sasi më të mëdha hudhre në frigorifer

Nëse nuk dini çfarë të bëni me sasi më të mëdha hudhre, këtu janë disa mënyra se si mund ta konsumoni. Ngroheni furrën në 200 gradë Celsius, vendosni çdo thelbi hudhër në letër, derdhni sipër vaj ulliri dhe kriposeni me piper. Mbështillini fort dhe vendosini në furrë për 50 deri në 60 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë dhe të butë. Pasi të jetë ftohur, shtrydhni hudhrat nga kutia dhe ngrijini.

Mund ta vendosni edhe të grirë hollë ose të grirë në kova akulli, t’i hidhni vaj dhe ta ngrini.

Dehidratoni hudhrën

Ju gjithashtu mund të thani hudhrat e freskëta, të padëmtuara dhe të bëni një shtesë të shijshme në pjatat e orizit ose të pulës. Për ta përgatitur, qëroni dhe prisni thelpinjtë e hudhrës përgjysmë për së gjati, më pas dehidratojini në dehidratues ose furrë. Për ta dehidratuar në furrë, thajini për dy orë në 60 gradë Celsius, më pas ulni nxehtësinë në 50-55 gradë dhe vazhdoni t’i thajeni derisa të bëhen krokante. Ruajini në një enë hermetike në temperaturën e dhomës. /KP