LAJMI I FUNDIT:

Si ta kalkuloni indeksin e masës tuaj trupore (BMI-në)?

Si ta kalkuloni indeksin e masës tuaj trupore (BMI-në)?

Ekzistojnë shumë formula për kalkulimin e një korrelacioni të shëndetshëm të peshës dhe gjatësisë, dhe një kalkulim i tillë është i nevojshëm për të mirëmbajtur peshën optimale.

Reklama

Prandaj, Telegrafi ju sjellë një metodë për kalkulimin e Indeksit të Masës Trupore (BMI).

Njohja e indeksit të masës tuaj trupore mund t’ju ndihmojë të qëndroni larg sëmundjeve të ndryshme si obeziteti dhe anoreksia.

Kjo metodë e kalkulimit është e aplikueshme te dy gjinitë mes moshës 20 dhe 65 vjet.

Si ta kalkuloni peshën dhe gjatësinë ideale përmes metodës ‘Quetelet’?

Fillimisht e shumëzoni gjatësinë tuaj dhe pastaj e pjesëtoni me kilogramët që i keni.

P.sh., gjatësia juaj është 170 centimetra; pesha juaj është 65kg. Atëherë, ju e bëni një kalkulim të tillë, 65 : (1.7 * 1.7) = 22.5.

Pra, në këtë rast, numri 22.5 është indeksi i masës trupore dhe konsiderohet si vlerë normale për meshkujt e moshës 19 deri 25 vjet, dhe për femrat mes moshës 19 dhe 24 vjet.

Më poshtë e keni tabelën e klasifikimit, ku kolumna e parë tregon indekset e masës trupore, e dyta klasifikimin sipas numrit dhe e treta rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të ndryshme. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Cilat janë simptomat e sëmundjes së legjionarëve, me të cilat mund të infektoheni kur derdhet uji nga çezma apo dushi?

Cilat janë simptomat e sëmundjes së legjionarëve, me të cilat mund të infektoheni kur derdhet uji nga çezma apo dushi?

Shëndetësi
A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

Shëndetësi
Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Shëndetësi
Kafe me gjalpë, mënyra më e mirë për të humbur në peshë

Kafe me gjalpë, mënyra më e mirë për të humbur në peshë

Shëndetësi Lajme
Vazektomia jua rikthen jetën seksuale në vitet e adoleshencës!

Vazektomia jua rikthen jetën seksuale në vitet e adoleshencës!

Shëndetësi
Melodia që zgjon hormonin e lumturisë: Dëgjoni frekuencën e cila forcon serotoninën, endorfinën dhe dopaminën

Melodia që zgjon hormonin e lumturisë: Dëgjoni frekuencën e cila forcon serotoninën, endorfinën dhe dopaminën

Psikologji
Kalo në kategori