LAJMI I FUNDIT:

Si duhet të hapni derën kur dilni nga makina, truku që ndoshta nuk e keni ditur

Si duhet të hapni derën kur dilni nga makina, truku që ndoshta nuk e keni ditur

Një ekspert i makinave pohon se shoferët e kanë hapur derën e makinës së tyre gabimisht – duke rrezikuar potencialisht jetën e tyre.

Reklama

Eksperti rekomandon përdorimin e metodës ‘Dutch Reach’ për të hapur derën e makinës, pasi ju ndihmon të shihni më mirë se çka ndodh mbrapa, transmeton Telegrafi.

Kjo metodë varet se në cilën anë të makinës gjendeni.

Për të kuptuar këtë metodë, shikojeni videon më poshtë.

Në rast se jeni në anën e shoferit në makinë, (ku timoni është në anën sikurse në pjesën më të madhe të botës) duhet fillimisht të hapni derën me dorën e djathtë dhe mund të keni mundësi të shikoni se çfarë keni mbrapa.

Ndërkaq në anën tjetër, duhet ta bëni të kundërtën.

Kjo metodë i ndihmon drejtuesit apo pasagjerët të shohin për çiklistët që vijnë nga afër dhe çdo rrezik tjetër të mundshëm. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Taksitë në Gjermani janë ngjyrë bezhë: A e dini pse?

Taksitë në Gjermani janë ngjyrë bezhë: A e dini pse?

Auto
Mercedes-AMG prezanton GLC Coupe të re: Dizajn elegant me performancë të lartë

Mercedes-AMG prezanton GLC Coupe të re: Dizajn elegant me performancë të lartë

EVs
Edicioni special i Subaru WRX TR 2024 do të zbulohet muajin e ardhshëm

Edicioni special i Subaru WRX TR 2024 do të zbulohet muajin e ardhshëm

Modelet e Reja
Kalo në kategori