LAJMI I FUNDIT:

Më shumë se 100 varre hebraike në Francë ngjyrosën me simbole naziste

Më shumë se 100 varre hebraike në Francë ngjyrosën me simbole naziste

Më shumë se 100 varre hebraike janë ngjyrosur me swastika naziste në një sulm antisemitik në Francë.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, varret u gjetën të pikturuara me llak me mbishkrime antisemitike në qytetin Westhoffen, afër Strasburgut, të martën – në të njëjtën ditë si një incident i ngjashëm në fshatin e afërt të Schafhouse-sur-Zorn.

Franca ka komunitetin më të madh hebre të Evropës – rreth 550,000 – dhe sulmet antisemitike janë të zakonshme, me më shumë se 500 vetëm në vitin 2018.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se “hebrenjtë janë dhe e bëjnë Francën” në një postim në përgjigje të sulmit.

Ai shtoi: “Ata që sulmojnë ata, madje edhe në varret e tyre, nuk janë të denjë për idenë që kemi për Francën”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Evropa
Theri për vdekje vëllain 9-vjeç në shtëpi, 12-vjeçarja nga Oklahoma prangoset – vazhdimisht i pyeste policët nëse do të përfundojë në burg

Theri për vdekje vëllain 9-vjeç në shtëpi, 12-vjeçarja nga Oklahoma prangoset – vazhdimisht i pyeste policët nëse do të përfundojë në burg

Amerika
Zelensky thotë se Ukraina është gati të jetë në NATO

Zelensky thotë se Ukraina është gati të jetë në NATO

Evropa
Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Mali i Zi
Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Botë
Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori