LAJMI I FUNDIT:

Shtëpia e Bardhë, Google Maps dhe Google Arts&Culture kanë lansuar një turne të ri virtual në Shtëpinë e Bardhë

Shtëpia e Bardhë, Google Maps dhe Google Arts&Culture kanë lansuar një turne të ri virtual në Shtëpinë e Bardhë

Nuk keni qenë në Uashington? Nuk mund të merrni një biletë për të vizituar Shtëpinë e Bardhë? Mos u shqetësoni.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Shtëpia e Bardhë, Google Maps dhe Google Arts & Culture kanë nisur një turne të ri virtual në rezidencën e famshme të premten.


Me një kompjuter ose smartphone, përdoruesit do të jenë në gjendje të kalojnë kohë duke parë të gjitha dhomat që do të kishin parë nëse do të ishin në gjendje të shkonin në një turne personalisht.

Turneu virtual i përditësuar është pjesë e dëshirës së zonjës së parë Jill Biden për ta bërë Shtëpinë e Bardhë të qasshme për sa më shumë njerëz.

Biden, një profesoreshë kolegji për një kohë të gjatë në komunitet, shpreson që mësuesit ta përdorin atë për të mësuar studentët për Shtëpinë e Bardhë dhe historinë e saj, tha Elizabeth Alexander, zëdhënësja e saj.

“Jo të gjithë mund të bëjnë një udhëtim në Uashington, DC, për të vizituar Shtëpinë e Bardhë, kështu që ajo po sjell Shtëpinë e Bardhë tek ata”, tha Alexander.

Turneu virtual është turneu i parë virtual i Google në Shtëpinë e Bardhë që përfshin mundësinë për personat me aftësi të kufizuara.

Titrat tregohen nga sekretari social i Shtëpisë së Bardhë, Carlos Elizondo dhe shfaqen në ekran për t’u ofruar shikuesve informacion historik për secilën nga dhomat.

Është gjithashtu turneu i parë virtual i Google në Shtëpinë e Bardhë që ka përkthim në spanjisht dhe paraqet portretet zyrtare të ish-presidentit Barack Obama dhe ish-zonjës së parë Michelle Obama.

Turneu hapet me një video të shkurtër të presidentit Joe Biden dhe zonjës së parë që mirëpret vizitorët, i njëjti mesazh që luhet në Qendrën e Vizitorëve të Shtëpisë së Bardhë për ata që e vizitojnë personalisht. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

Teknologji
Logitech po përgatit një mi

Logitech po përgatit një mi "të zgjuar": Ju ndihmon të shkruani email ose të modifikoni tekstet - sa do të kushtojë

Teknologji
“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

Teknologji
Microsoft do të investojë 1.5 miliard dollarë në grupin G42 të Inteligjencës Artificiale të Abu Dhabit

Microsoft do të investojë 1.5 miliard dollarë në grupin G42 të Inteligjencës Artificiale të Abu Dhabit

Teknologji
HMD prezantoi telefonat celularë Nokia 6310, 5310 dhe 230

HMD prezantoi telefonat celularë Nokia 6310, 5310 dhe 230

Teknologji
Android e kalon Nokian!

Android e kalon Nokian!

Teknologji
Kalo në kategori