Një zjarr ka shpërthyer në bodrumin e një qendre tregtare në qytetin Daejeon të Koresë së Jugut të hënën, duke vrarë të paktën shtatë persona, thanë zyrtarët.

Zjarrfikësit po vazhdonin kërkimin për të mbijetuar pasi shuan zjarrin, tha Go Seung-cheol, një zyrtar në Shtabin e Zjarrfikësve në Daejeon, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Ai tha se nuk ishte menjëherë e qartë nëse kishte ende njerëz të zhdukur dhe se tymi mbeti në disa pjesë të ndërtesës.

Zjarri shpërtheu rreth orës 7:45 të mëngjesit dhe u përhap me shpejtësi në të gjithë zonën e bankës së ngarkimit të bodrumit, duke nxitur evakuimin e më shumë se 110 personave, duke përfshirë punonjës të qendrës tregtare dhe klientët në një hotel aty pranë.

Reklama
Reklama

Zyrtarët thanë se dëmi mund të ishte më i keq nëse zjarri do të kishte shpërthyer gjatë orarit të punës së qendrës tregtare.

Më shumë se 500 zjarrfikës dhe 90 automjete u vendosën për të luftuar zjarrin, i cili u shua rreth orës 15:00, tha Go.

Lee Seung-han, një zyrtar zjarrfikës në departamentin e zjarrfikësve në Yuseong, tha se gjashtë nga njerëzit e gjetur të vdekur ishin punonjës të qendrës tregtare dhe se zyrtarët ende po përpiqeshin të identifikonin viktimën tjetër.

Zjarrfikësit dhe policia po hetojnë shkaqet e zjarrit ndërkohë që mediat lokale cituan raportet e dëshmitarëve okularë për të sugjeruar se zjarri mund të jetë shkaktuar nga një shpërthim i një automjeti elektrik që po ngarkohej në bodrum. /Telegrafi/

Reklama
Reklama