LAJMI I FUNDIT:

Shtatë shtete afrikane do të fillojnë testimin e antitrupave për COVID-19

Shtatë shtete afrikane do të fillojnë testimin e antitrupave për COVID-19

Shtatë vendet afrikane do të fillojnë të administrojnë teste të antitrupave për coronavirus javën e ardhshme, njofton Qendra e Afrikës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Testimi është pjesë e një përpjekje për të kuptuar se sa është përhapur infeksioni në këtë kontinent, raporton BBC.


“Liberia, Sierra Leone, Zambia, Zimbabve, Kameruni, Nigeria, Maroku janë grupi i parë i vendeve që janë angazhuar për të”, tha kreu i CDC të Afrikës, John Nkengasong, transmeton Telegrafi.

Ai tha se kontinenti kishte kryer 9.4 milionë teste për coronavirus deri më tani, të cilat kishin vendosur si objektiv shifrën prej 10 milionëve.

Mjeku Nkengasong shtoi se një strategji kontinentale ishte duke u zhvilluar për të ngritur një konsorcium të provave klinike dhe më pas të fillojë prokurimin dhe financimin e vaksinave.

Kontinenti deri më tani ka regjistruar 1,084,904 raste të coronavirusit, sipas një njoftimi nga Universiteti Johns Hopkins. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë janë 'ballkonet solare' që po lulëzojnë në Gjermani?

Çfarë janë 'ballkonet solare' që po lulëzojnë në Gjermani?

Botë

"Ukraina nuk do të jetë Afganistani i dytë", thotë Zelensky pas miratimit të paketës me ndihmë amerikane

Botë
Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Evropa
Imazhet satelitore që pretendojnë se shfaqin pasojat e sulmit izraelit mbi bazën iraniane – është goditur sistemi raketor

Imazhet satelitore që pretendojnë se shfaqin pasojat e sulmit izraelit mbi bazën iraniane – është goditur sistemi raketor

Azia
Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Azia
Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Botë
Kalo në kategori