LAJMI I FUNDIT:

Shpëtimi përmes tubit, ekipet e shpëtimit depërtojnë drejt punëtorëve indianë të bllokuar në tunel

Shpëtimi përmes tubit, ekipet e shpëtimit depërtojnë drejt punëtorëve indianë të bllokuar në tunel

Ekipet e shpëtimit kanë arritur tek 41 punëtorët indianë, të cilët kanë mbetur të bllokuar në një tunel të shembur në pjesën indiane të Himalajeve për më shumë se dy javë.

Autoritetet thonë se tani do t’i tërheqin ata përmes një tubi me diametër 90 centimetra, që e kanë futur nëpër rrënojat e tunelit, transmeton Telegrafi.

Punëtorët me paga të ulëta nga shtetet më të varfra të Indisë janë bllokuar në një tunel 4.5 kilometra të gjatë në Uttarakhand që nga 12 nëntori.

Ata merrnin ushqim, ujë, dritë, oksigjen dhe ilaçe përmes tubave, shkruan BBC.

Një makinë e madhe shpimi, e importuar nga SHBA, që po shponte horizontalisht nëpër rrënoja u prish të premten pasi u përplas me një barrierë metalike.

Autoritetet thanë se makina po riparohej dhe ndërkohë, 200 shpëtimtarë po shponin dhe hiqnin me dorë mbeturinat.

Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive (NDMA) tha dje se ekipet e shpëtimit kanë filluar të shpojnë vertikalisht në zgavrën e tunelit ku janë bllokuar punëtorët.

Gjeologët kanë paralajmëruar se shpimi vertikal është një “rrezik i madh” sepse dridhjet e forta të shkaktuara nga shpimi, mund të përbëjnë “kërcënim të jashtëzakonshëm” dhe të destabilizojnë terrenin përreth, ku jetojnë të tjerët.

Zyrtarët e NDMA konfirmuan se shpimi vertikal filloi të dielën pasdite. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Botë
Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Evropa
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë

Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë

Evropa
Familja polake jetoi për 80 vjet mbi një bombë - dëshmitares së kohës askush nuk i besonte derisa u zbulua e vërteta

Familja polake jetoi për 80 vjet mbi një bombë - dëshmitares së kohës askush nuk i besonte derisa u zbulua e vërteta

Evropa
Rusia nuk ka mundësi të prodhojë mjaftueshëm municione për luftë

Rusia nuk ka mundësi të prodhojë mjaftueshëm municione për luftë

Evropa
Kalo në kategori