LAJMI I FUNDIT:

Shkollat e Ugandës rihapen, duke i dhënë fund bllokimit më të gjatë në botë për shkak të COVID-19

Shkollat e Ugandës rihapen, duke i dhënë fund bllokimit më të gjatë në botë për shkak të COVID-19

Shkollat e Ugandës u rihapën për nxënësit të hënën, duke i dhënë fund ndërprerjes më të gjatë të shkollave në botë për shkak të pandemisë COVID-19.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, rihapja shkaktoi bllokim trafiku në disa zona të kryeqytetit, Kampala, si dhe janë parë numër masiv i nxënësve në rrugë, diçka që nuk është parë këtu për gati dy vjet.


Shkollat e Ugandës janë mbyllur plotësisht ose pjesërisht për më shumë se 83 javë, ndërprerja më e gjatë në botë, sipas shifrave nga agjencia kulturore e Kombeve të Bashkuara, mbyllje që ka prekur më shumë se 10 milionë nxënës.

Vendi i Afrikës Lindore me 44 milionë banorë mbylli fillimisht shkollat në mars të vitit 2020, menjëherë pasi rasti i parë i coronavirusit u konfirmua në kontinentin afrikan.

Disa klasa u rihapën për studentët në shkurt 2021, por një bllokim total u vendos përsëri në qershor pasi vendi u përball me rritjen e tij të parë të madhe.

Për shumë prindër, rihapja ishte shumë e vonuar.

“Në mënyrë të pashmangshme, ne duhet të hapim shkollat”, tha Felix Okot, babai i një fëmije 6-vjeçar. “E ardhmja e fëmijëve tanë, e ardhmja e kombit tonë, është në rrezik”.

Shkollat e vendit nuk mund të “presin përgjithmonë” fundin e pandemisë, paralajmëroi ai.

Disa kritikë theksuan se qeveria e presidentit Yoweri Museveni – që ka mbajtur pushtetin për 36 vjet dhe gruaja e të cilit është ministre e arsimit – bëri pak për të mbështetur mësimin në shtëpi.

Museveni e justifikoi bllokimin duke këmbëngulur se studentët e infektuar ishin një rrezik për prindërit e tyre dhe të tjerët. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkaku i mbështetjes së Rezolutës për Srebrenicën, partia pro-serbe tani po e shantazhon qeverinë malazeze

Shkaku i mbështetjes së Rezolutës për Srebrenicën, partia pro-serbe tani po e shantazhon qeverinë malazeze

Mali i Zi
Pse Orban po kërkon të ndryshohet statusi i Hungarisë në NATO

Pse Orban po kërkon të ndryshohet statusi i Hungarisë në NATO

Evropa
Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Amerika Latine
Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën - ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën - ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Botë
POLITICO: Putin kontrollon shërbimin e spiunazhit të Austrisë - tani synon qeverinë e këtij vendi

POLITICO: Putin kontrollon shërbimin e spiunazhit të Austrisë - tani synon qeverinë e këtij vendi

Evropa
Macron kot udhëtojë 16 mijë kilometra, kaledonasit më të qartë se kurrë: Jemi gati të vdesim në barrikada

Macron kot udhëtojë 16 mijë kilometra, kaledonasit më të qartë se kurrë: Jemi gati të vdesim në barrikada

Amerika
Kalo në kategori