LAJMI I FUNDIT:

SHBA nuk kishte asnjë lidhje me “kryengritjen” në Rusi, thotë Biden

SHBA nuk kishte asnjë lidhje me “kryengritjen” në Rusi, thotë Biden

Presidenti amerikan, Joe Biden ka folur nga Uashingtoni, duke u thënë gazetarëve se ka pasur telefonata me aleatët kryesorë për të “siguruar që ne jemi të gjithë në të njëjtën anë” pas tentativës për rebelim në Rusi.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, presidenti amerikan tha se ishte dakorduar se Vladimir Putinit nuk duhet t’i jepet “asnjë justifikim për të fajësuar Perëndimin” ose NATO-n.

“Ne e bëmë të qartë se nuk ishim të përfshirë. Nuk kishim asnjë lidhje me të. Kjo ishte pjesë e një lufte brenda sistemit rus”, ka thënë ai.

Prigozhin lëshon deklaratën e parë që nga përfundimi i "kryengritjes" në Rusi
Lexo po ashtu Prigozhin lëshon deklaratën e parë që nga përfundimi i "kryengritjes" në Rusi

Më herët, Moska tha se po heton nëse agjencitë perëndimore të spiunazhit kanë luajtur një rol në “kryengritje”.

Zoti Biden tregoi gjithashtu se atij iu dhanë përditësime “orë pas ore” gjatë rebelimit jetëshkurtër, i cili përfundoi të shtunën.

Aleatëve iu tha të “përgatiteshin për një sërë skenarësh” pas kësaj, tha Biden, duke shtuar se SHBA do të “vazhdonte të vlerësonte pasojat” por se “është ende shumë herët për të arritur një përfundim përfundimtar se ku po shkon kjo”.

Si erdhi deri te armiqësia ndërmjet forcave mercenare Wagner dhe ushtrisë ruse
Lexo po ashtu Si erdhi deri te armiqësia ndërmjet forcave mercenare Wagner dhe ushtrisë ruse

Veç këtyre, presidenti amerikan ka theksuar se kishte qenë në kontakt të ngushtë me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky.

“Unë i thashë atij se pavarësisht se çfarë ndodhi në Rusi… ne Shtetet e Bashkuara do të vazhdojmë të mbështesim mbrojtjen e Ukrainës dhe sovranitetin dhe integritetin e saj territorial”, tha ai. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Botë
Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Evropa
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë

Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë

Evropa
Familja polake jetoi për 80 vjet mbi një bombë - dëshmitares së kohës askush nuk i besonte derisa u zbulua e vërteta

Familja polake jetoi për 80 vjet mbi një bombë - dëshmitares së kohës askush nuk i besonte derisa u zbulua e vërteta

Evropa
Rusia nuk ka mundësi të prodhojë mjaftueshëm municione për luftë

Rusia nuk ka mundësi të prodhojë mjaftueshëm municione për luftë

Evropa
Kalo në kategori