LAJMI I FUNDIT:

Sallatë me sardele

Sallatë me sardele

Përzierja e të gjithë perimeve me sardele, ju sjellin shije të mirë në një sallatë të bollshme

Nevojiten:

▪ 250 gramë
▪ 200 gramë bizele
▪ 100 gramë karota
▪ 100 gramë tranguj turshi
▪ 2 konserva me sardele
▪ 2 vezë
▪ 200 gramë majonezë
▪ 1 lugë e mesme mustardë
▪ 1 limon
▪ kripë, piper i zi


Përgatitja:

1. Patatet e paqëruara zihen në ujë me kripë, e pastaj qërohen dhe pritet në kube.

2. Karotat pastrohen, priten në kube d he, bashkë me bizelet, zihen në ujë me kripë. Vezët zihen gjithashtu, qërohen dhe priten në kube.

3. Sardelet hiqen nga konserva dhe kullohen nga yndyra e tepërt.

4. Në enë të veçantë tunden majoneza, mustarda, lëngu i limonit dhe kripë e piper i zi sipas shijes.

5. Në enë të madhe përzihen perimet e ziera, vezët dhe sardelet. Përmbi derdhet përzierja e përgatitur me majonezë dhe të gjitha përzihen ngadalë.

Këshillë shtesë: Sallata e përgatitur lihet të qëndrojë në frigorifer nja 2 orë e pastaj shërbehet.

/Telegrafi/