LAJMI I FUNDIT:

Sa më gjatë që prisni të martoheni, aq më lehtë mund të shkurorëzoheni

Sa më gjatë që prisni të martoheni, aq më lehtë mund të shkurorëzoheni

Ende jeni duke e pritur Zotërinë apo Zonjën e duhur?

Mos prisni gjatë, sepse sipas studimit të ri, sa më vonë që e gjeni, më lehtë edhe mund të ndaheni nga ai, respektivisht ajo.

Nicholas Wolfinger – sociolog në Universitetin e Utah në Shtetet e Bashkuara – në hulumtimet që ka bërë, ka gjetur se çiftet që martohen pas moshës 33-vjeçare, po shkojnë drejt ndarjes, transmeton Telegrafi.


Duke u bazuar në të dhënat e “Studimit Nacional të Zhvillimit Familjar”, është gjetur se çiftet që martohen në fund të viteve të njëzeta, kanë një jetë të lumtur, por e njëjta nuk thuhet për ata që martohen pas viteve të tridhjeta.

Wolfinger ka thënë se të gjitha ata që martohen nën moshën 32-vjeçare, kanë vetëm 11 për qind shanse të ndahen.

E tëra vjen si pasojë e rehatisë si beqar dhe presionit që sjell jeta në çift.

iStock

Çdo ndarje është një humbje që shkakton dhimbje. Pas një humbjeje, përjetojmë një fazë pikëllimi, e cila përfshin pranimin dhe përshtatjen me situatën e re, vetëm.

Ndoshta është një proces i vështirë, pasi bëhet fjalë për një marrëdhënie të qëndrueshme në vite, dhe janë prishur ekuilibrat e jetës.

Mënyra sesi do ta kapërceni këtë fazë të vështirë varet nga shumë faktorë, përfshirë: arsyet e ndarjes, rrethanat e jetës, llojin e marrëdhënies, mbështetja sociale, etj. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Zbulohen qytetet me erën më të mirë në Evropë. I pari është ndër më të vjetrit në botë

Zbulohen qytetet me erën më të mirë në Evropë. I pari është ndër më të vjetrit në botë

Çfarë të vizitosh
A e keni ditur se për çfarë shërben pjesa metalike në letrën e sallamit, kjo video po bën xhiron në internet

A e keni ditur se për çfarë shërben pjesa metalike në letrën e sallamit, kjo video po bën xhiron në internet

A e dini se...
Top pesë pozicionet në shtrat që femrat nuk mund t’i imagjinojnë!

Top pesë pozicionet në shtrat që femrat nuk mund t’i imagjinojnë!

Intimitet dhe Pasion
23 prilli është një ndër ditët më të fuqishme të vitit: Si të manifestosh dëshirat e tua?

23 prilli është një ndër ditët më të fuqishme të vitit: Si të manifestosh dëshirat e tua?

Astrologji
Dashamirës që ‘hedhin kripë’: Tri shenjat e horoskopit që priren të flasin pas krahëve

Dashamirës që ‘hedhin kripë’: Tri shenjat e horoskopit që priren të flasin pas krahëve

Astrologji
Trajneri i Taylor Swift ndan sekretet e saj të fitnesit për të ushtruar si ‘atlete profesioniste’

Trajneri i Taylor Swift ndan sekretet e saj të fitnesit për të ushtruar si ‘atlete profesioniste’

Ndërtim i muskujve
Kalo në kategori