LAJMI I FUNDIT:

“Rrufeja goditi aeroplanin” që po fluturonte nga Teksasi në Gjermani, pas kësaj bëri ulje emergjente – shtatë pasagjerë përfunduan në spital

“Rrufeja goditi aeroplanin” që po fluturonte nga Teksasi në Gjermani, pas kësaj bëri ulje emergjente – shtatë pasagjerë përfunduan në spital

Shtatë persona u shtruan në spital pasi një aeroplan që po fluturonte nga Teksasi në Gjermani bëri një ulje të tmerrshme urgjente në Uashington, DC – pasi fluturimit nëpër turbulenca të mëdha.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, fluturimi 469 i Lufthansa, i cili zakonisht fluturon midis Austin dhe Frankfurt, bëri një ulje të paplanifikuar në Aeroportin Ndërkombëtar të Uashingtonit Dulles të mërkurën mbrëma.

Kompania tha se ishte shkaktuar nga “turbulenca e ajrit, e cila mund të ndodhë papritur pa ndonjë fenomen të dukshëm të motit apo paralajmërim”.

Aeroplani thuhet se ishte në rreth 11 mijë metra lartësi nga toka kur u përball me turbulencat dhe se po fluturonte mbi Tennessee në atë kohë.

Rreth orës 20:21, aeroplani filloi të bjerë në lartësi, sipas gjurmuesit online të fluturimeve FlightAware.

Aeroplani zbriti papritur mijëra metra përpara se të “nivelohej” në rreth 7 mijë metra lartësi mbi tokë për pjesën tjetër të fluturimit.

Sipas “foxbusiness.com”, një dëshmitar ka thënë se rrufeja goditi aeroplanin dhe ai bëri një ulje të menjëhershme prej rreth 300 metrash, përcjell Telegrafi.

Dëshmitarët thanë se një person kishte gjakderdhje pas rënies dhe më vonë u zbrit në një karrige me rrota.

Administrata Federale e Aviacionit (FAA) tha se aeroplani u ul pa incidente në orën 21:10 në Washington Dulles.

FAA gjithashtu konfirmoi se ata po hetonin shkakun e uljes emergjente.

Ndërkohë raportohet se të paktën shtatë pasagjerë u trajtuan në spitalet lokale për lëndime të lehta, konfirmoi Lufthansa.

Kompania pagoi për akomodimin gjatë natës për pjesën tjetër të pasagjerëve në Uashington dhe u kërkoi falje udhëtarëve për ‘shqetësimin’. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Evropa
Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Evropa
Gjendje e jashtëzakonshme në New York pas përmbytjeve

Gjendje e jashtëzakonshme në New York pas përmbytjeve

Amerika
Kush është avokati që po e mbron Milan Radoiçiqin - ai dikur kishte punuar në Gjykatën e Pejës

Kush është avokati që po e mbron Milan Radoiçiqin - ai dikur kishte punuar në Gjykatën e Pejës

Serbia
Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Evropa
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Kalo në kategori