Ngjarja në Kaliforni ku Apple ka të ngjarë të na tregojë gamën e iPhone 2021, AirPods 3, Apple Watch Series 7, dhe ndoshta edhe një Pad të ri të nivelit fillestar, do të fillojë në më pak se gjysmë ore.

Firma kërkimore TrendForce ka paraqitur një raport të minutës së fundit që përmbledh atë që pret nga iPhone 13.

Në tiparet e përparme, firma pret A15 Bionic që do të prodhohet duke përdorur teknologjinë 5nm + të TSMC, e cila është një version i përmirësuar i performancës së nyjes 5nm që u përdor për çipin A14 të iPhone 12. Modelet Pro do të ofrojnë deri në 1TB hapësirë ruajtëse dhe ekrane LTPO 120Hz me efikasitet energjetik.

Të katër modelet do të kenë stabilizim të imazhit të ndërrimit të sensorit, pretendon TrendForce. Variantet Pro do të kenë një aparat fotografik ultra të gjerë të përmirësuar 6P dhe aftësi fokusimi automatik, dhe LiDAR do të mbetet ekskluzive për ta, raporton phonearena.

Apple nuk pret që iPhone 13 mini të jetë më mirë se 12 mini dhe thuhet se do të përbëjë më pak se 10 për qind të prodhimit të përgjithshëm të iPhone 13. Gjiganti Cupertino do të mbajë të njëjtën strukturë çmimesh si vitin e kaluar dhe do të përqendrohet në rritjen e të ardhurave kompensuese nga shërbimet.

Në tërësi, kompania planifikon të prodhojë 229.5 milion njësi iPhone këtë vit, që përfaqëson një rritje prej 15.6 gjatë vitit 2020. iPhone 13 do të përbëjë rreth 37 deri në 39 për qind të prodhimit.

Më interesante, iPhonet e Apple parashikohet të përbëjnë gati 77 për qind të prodhimit të përgjithshëm vjetor të smartfonëve të gatshëm 5G këtë vit. Iu deshën iPhone 12 vetëm dy javë për t’u bërë telefoni kryesor 5G dhe Apple u bë lider në treg menjëherë pas kësaj. IPhone 13, i cili ndoshta do të jetë ndër telefonat më të mirë të vitit 2021, do të ndihmojë kompaninë e çimentos në atë pozicion. /Telegrafi/