LAJMI I FUNDIT:

Jarevski: Me rritjen e çmimeve të kadastrës deri në 300%, qeveria dëshiron t’i varfërojë qytetarët

Jarevski: Me rritjen e çmimeve të kadastrës deri në 300%, qeveria dëshiron t’i varfërojë qytetarët

Deputeti nga OBRM-PDUKM, Toni Jarevski, ka ngritur një shqetësim në konferencën e sotme lidhur me rritjen e çmimeve në Agjencinë Kadastrale, duke theksuar se kjo do të sjellë një shtesë të rëndë për qytetarët.

Sipas deklaratave të Jarevskit, rritja e çmimeve për shërbime të ndryshme në këtë agjenci ka arritur deri në 300%, duke përfshirë regjistrimin e banesës së re dhe marrjen e certifikatës pronësore. Çmimet e reja e bëjnë të vështirë për qytetarët të përmbushin kërkesat e tyre të pronësisë, duke shkaktuar shqetësim në opinion.


“Me këto rritje të reja të çmimeve, do të thotë se për regjistrimin e banesës së re, në Agjencinë Kadastrale, për marrjen e certifikatës pronësore, në vend që të kushtojnë 1.250 denarë, tani qytetarët do të paguajnë së paku 3.750 denarë dhe 600 denarë shtesë për noter. shërbimet. Në rast se blejnë edhe garazh, do të duhet të paguajnë edhe një titull tjetër pronësie, gjegjësisht plus 1250 denarë. Tashmë edhe tapi në fazën e ndërtimit do të kushtojë 5.250 denarë, ndërsa për shërbimin e fshirjes së parashënjimit do të jetë 2.625 denarë”, tha Jarevski.

Përveç kësaj, raportet gjeodezike gjithashtu u bënë më të shtrenjta. Tarifat bazë për raporte gjeodezike për gjeodezët privatë do të jenë nga më e ulëta 5.626 denarë deri në më të lartat 16.917 denarë. Është rritur edhe çmimi për metër katror, ​​i cili do të paguhet shtesë dhe varion nga 4 deri në 40 denarë, varësisht nga objekti. Këtu nuk janë llogaritur shpenzimet e shfrytëzimit të të dhënave nga sistemi informativ gjeodezio-kadastral, si dhe tatimi mbi vlerën e shtuar, që do të thotë se çmimi do të rritet edhe për këto dy parametra, shtoi Jarevski.

Në të njëjtën kohë, shpenzimet e licencës, të cilat i ngarkon dhoma, do t’i ngarkojë drejtori Boris Tundjev me shpenzimet e një agjencie kadastrale, që do të thotë se do të ketë kompani gjeodezike paralele me këto dy licenca.

Në trend Lajme

Më shumë
Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Lajme
Arrestohet një i dyshuar lidhur me rastin e ukrainases që u gjet e vdekur në autostradën Ferizaj-Prishtinë

Arrestohet një i dyshuar lidhur me rastin e ukrainases që u gjet e vdekur në autostradën Ferizaj-Prishtinë

Drejtësi
Komandanti suprem i NATO-s, Cavoli: Po i shtojmë forcat në Kosovë dhe Bosnje, po sjellim artileri të rëndë

Komandanti suprem i NATO-s, Cavoli: Po i shtojmë forcat në Kosovë dhe Bosnje, po sjellim artileri të rëndë

Lajme
Pronari i “Zhitia Turist” tregon se çfarë u është thënë udhëtarëve të ndaluar nga Serbia në kufi

Pronari i “Zhitia Turist” tregon se çfarë u është thënë udhëtarëve të ndaluar nga Serbia në kufi

Lajme
Përfaqësuesi i Shqipërisë në KiE: Kosova ka plan të jashtëzakonshëm për të siguruar anëtarësimin në  Këshillin e Evropës

Përfaqësuesi i Shqipërisë në KiE: Kosova ka plan të jashtëzakonshëm për të siguruar anëtarësimin në Këshillin e Evropës

Lajme
Knaus: Kosova ta dërgojë draftin e Asociacionit në Kushtetuese para votimit në maj - nëse veprohet sikur javët e fundit do të ketë sukses

Knaus: Kosova ta dërgojë draftin e Asociacionit në Kushtetuese para votimit në maj - nëse veprohet sikur javët e fundit do të ketë sukses

Lajme
Kalo në kategori