LAJMI I FUNDIT:

Rritet numri i turistëve që vizituan Shqipëri në janar, mbi 60,000 vetëm nga Kosova

Rritet numri i turistëve që vizituan Shqipëri në janar, mbi 60,000 vetëm nga Kosova

Shqipëria tërhoqi 194,237 turistë të huaj në janar, krahasuar me 185,392 në të njëjtin muaj të vitit të kaluar, duke parë një rritje prej 4.8 për qind.

Reklama

Sipas të dhënave të institutit të statistikave INSTAT, numri i turistëve vendas u rrit në 259,835 në janar 2022 nga 220,470 në janar të vitit të kaluar.

Në total, numri i përgjithshëm i turistëve vendas dhe të huaj arriti në 454,072 në muajin e parë të vitit, krahasuar me 405,862 në të njëjtin muaj në 2021.

Kosova ka numrin më të madh të turistëve që kanë hyrë në Shqipëri në muajin janar, me një total prej 63,367 vizitorësh, e ndjekur nga Maqedonia e Veriut me 32,558 vizitorë dhe Mali i Zi me 21,330 vizitorë.

Në vitin që lamë pas, numri total i shtetasve të huaj që vizituan Shqipërinë u rrit me 114% në krahasim me vitin e paraardhës, duke arritur në 5.7 milionë. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Aksident me fatalitet në rrugën Prishtinë-Ferizaj, vdes një person

Aksident me fatalitet në rrugën Prishtinë-Ferizaj, vdes një person

Kronika e Zezë
KPM kërkon nga operatorët të ndalin transmetimin e kanaleve “Arena” – shfaqën spotin kërcënues në serbisht

KPM kërkon nga operatorët të ndalin transmetimin e kanaleve “Arena” – shfaqën spotin kërcënues në serbisht

Lajme
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Shefi i BE-së viziton veriun: Zhvillimet e fundit, paraqesin rrezik për njerëzit që jetojnë në këtë pjesë

Shefi i BE-së viziton veriun: Zhvillimet e fundit, paraqesin rrezik për njerëzit që jetojnë në këtë pjesë

Lajme
“Jam në pozicion të vështirë për shkak të ekzekutimit të dobët të planit nga Radoiçiq” – ambasadori i Kosovës në SHBA ironizon me intervistën e Vuçiqit në CNN

“Jam në pozicion të vështirë për shkak të ekzekutimit të dobët të planit nga Radoiçiq” – ambasadori i Kosovës në SHBA ironizon me intervistën e Vuçiqit në CNN

Lajme
Parku i lagjes “Arbëria” përurohet me emrin e ish-kryeministrit të Japonisë

Parku i lagjes “Arbëria” përurohet me emrin e ish-kryeministrit të Japonisë

Prishtina
Kalo në kategori