LAJMI I FUNDIT:

Rrëzohet lisi njëmijë vjeçar që shënonte kufirin mes dy shteteve (Foto)

Rrëzohet lisi njëmijë vjeçar që shënonte kufirin mes dy shteteve (Foto)
Reklama

Lisi i lashtë që shënonte kufirin mes Anglisë dhe Uellsit, është rrëzuar pas njëmijë vitesh.

I njohur si Lisi Buttington, ishte mbjellë në Offa Duke – një linjë tokësore, që shënonte zonën kufitare mes dy shtetesh – të emëruar sipas mbretit anglosakson Offa, transmeton Telegrafi.


Lisi pas rrëzimit

Trupi me diametër prej dhjetë metrash, që qëndroi krenar në atë zonë për disa shekuj, ishte lodhur nga pesha e moshës.

McBrite që e gjeti të rrëzuar

Atë e kishte gjetur Rob McBride, që njihet si ‘Gjuetari i Drurëve’, që për një kohë të gjatë është në kërkim të drurëve të lashtë.

Gjatë kohës kur kishte gjendje normale

“Ndjeja keqardhje, sepse ishte lisi më i vjetër në këtë regjion, ndërsa i dyti më i vjetër në Uells”, ka thënë McBride.

Brendësia e lisit të lashtë

Për vendasit, ky nuk ishte një lis i zakonshëm, që ka mbirë vet. Por, ishte mbjellë prej banorëve, pas betejës së Buttington – prej nga e ka marrë edhe emrin – ndërsa kishte vlerë të lartë kulturore dhe historike, sepse kujtonte një kohë shumë rëndësishme. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Dramë e paprecedentë në qendrën tregtare: 'Sirenës' i ngeci bishti gjatë performancës dhe për pak sa nuk u mbyt

Dramë e paprecedentë në qendrën tregtare: 'Sirenës' i ngeci bishti gjatë performancës dhe për pak sa nuk u mbyt

Interesante
Vajza nuk mund ta besonte kur pa se kush po e çante murin për të hyrë në dhomën e saj

Vajza nuk mund ta besonte kur pa se kush po e çante murin për të hyrë në dhomën e saj

Fun
Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Interesante
Po të mos e kishte parë, kush e di se çfarë do të kishte ndodhur: Ja ku një burrë e gjeti një gjarpër vdekjeprurës

Po të mos e kishte parë, kush e di se çfarë do të kishte ndodhur: Ja ku një burrë e gjeti një gjarpër vdekjeprurës

Fun
I pastrehu në Itali fitoi 37 mijë euro në lotari, nuk mund të tërhiqte paratë për shkak të dokumenteve të skaduara – megjithatë autoritetet e ndihmuan

I pastrehu në Itali fitoi 37 mijë euro në lotari, nuk mund të tërhiqte paratë për shkak të dokumenteve të skaduara – megjithatë autoritetet e ndihmuan

Interesante
Gjendet

Gjendet "një thesar me monedha, i varrosur gjatë Luftës së Dytë Botërore"

Interesante
Kalo në kategori