LAJMI I FUNDIT:

Rreziku i abortit në javët e para të shtatzënisë: Kujdesuni për ushqimin tuaj dhe shkoni menjëherë te mjeku

Rreziku i abortit në javët e para të shtatzënisë: Kujdesuni për ushqimin tuaj dhe shkoni menjëherë te mjeku
Getty Images

Për shkak të këtyre simptomave, kontrolli është i domosdoshëm

Nuk ka asnjë grua që ka mësuar se ishte shtatzënë pa pasur frikë nga aborti. Thjesht, këto janë mendime që kalojnë të gjitha dhe nuk mund të jenë më të forta se ato.

Besohet se çdo shtatzëni e pestë përfundon me abort, kështu që nuk është çudi që nënat e ardhshme të kenë frikë nga kjo.

Më së shumti ndodh në tremujorin e parë, kur ndodh ndarja dhe implantimi i vezës së fekonduar dhe formimi i strukturave dhe organeve të para jetike te foshnja, transmeton Telegrafi.

Në çdo rast, rreziku i abortit nuk duhet të pengojë lumturinë e një çifti që mezi presin shtimin e ri dhe të monitorojnë nga afër zhvillimin e foshnjës në çdo ultratinguj.

Faktorët që rrisin rrezikun e abortit në javët e para të shtatzënisë

Shkaqet e abortit mund të jenë të shumta, ndonjëherë nuk është as e mundur të zbulohet se çfarë saktësisht ka shkaktuar humbjen.

Ka faktorë si të nënës ashtu edhe të fetusit që mund të rrezikojnë monitorimin e shtatzënisë:

Faktorët nga ana e nënës:

▪ Çrregullime të mitrës
▪ Sëmundjet sistemike ose infektive
▪ Çrregullime endokrine ose imune
▪ Faktorët mjedisorë
▪ Gjendja e kequshqyerjes…

Shkaqet fetale

▪ Gabimet kromozomale në fazën e parë të shtatzënisë
▪ Anomalitë gjenetike jo-kromozomale

A mund të parandalohet rreziku i abortit?

Megjithëse nuk është e mundur të parandaloni abortin spontan, ka masa paraprake që gratë shtatzëna duhet të marrin para dhe gjatë shtatzënisë për të zvogëluar rrezikun e abortit në javët e para:

▪ Harrojeni alkoolin, duhanin dhe opiatet
▪ Hani në mënyrë adekuate, me ushqime të pasura me kalcium
▪ Merrni acid folik sapo të filloni të planifikoni një shtatzëni
▪ Shmangni konsumimin e mishit të papërpunuar dhe produkteve të mishrave të thatë
▪ Lajini mirë frutat dhe perimet përpara se t’i hani
▪ Kini kujdes nëse ka kontakt me mace. Shmangni feçet e tyre sepse mund të transmetojnë toksoplazmozë
▪ Shmangni qumështin dhe djathin e papasterizuar
▪ Mos merrni ilaçe që nuk janë miratuar nga mjeku juaj
▪ Shmangni toksinat mjedisore si pesticidet, substancat toksike…
▪ Shmangni ekspozimin ndaj rrezeve X
▪ Mbani një peshë të shëndetshme
▪ Shkoni për kontrolle të rregullta dhe raportoni çdo dyshim ose ndryshim te mjeku
▪ Shkoni menjëherë në spital nëse keni temperaturë të lartë, humbje gjaku ose ngërçe në stomak

Rreziku i abortit në javët e para të shtatzënisë është një fantazmë që fshihet gjithmonë, veçanërisht nëse tashmë keni pasur një përvojë të tillë. Por mos lejoni që kjo të prishë momentet e lumturisë që vijnë me të ditur se jeni duke pritur një fëmijë. /Telegrafi/


Në trend Femra

Më shumë
Truku në grim që ju ndihmon të dukeni më të reja - 'ndryshimi është magjik'

Truku në grim që ju ndihmon të dukeni më të reja - 'ndryshimi është magjik'

Femra
Romantike, elegante: Disa ide për të marrë frymëzim se si të veshësh fundin me tyl

Romantike, elegante: Disa ide për të marrë frymëzim se si të veshësh fundin me tyl

Keshilla Modë
A është ky trendi më i çuditshëm - influencerja

A është ky trendi më i çuditshëm - influencerja "qëndis" veshët për t'u dukur si vathë, videoja merr 8.6 milionë shikime në TikTok

Moda
Grimeri i njohur vlerëson 10 trendet e grimit, rezultati do t'ju befasojë

Grimeri i njohur vlerëson 10 trendet e grimit, rezultati do t'ju befasojë

Femra
Xhinset me manshetë janë në modë: Gjashtë modele të këpucëve që shkojnë me to

Xhinset me manshetë janë në modë: Gjashtë modele të këpucëve që shkojnë me to

Keshilla Modë
Flokët brenda veshjeve, tendenca e re: Dukuni si një ikonë e vërtetë mode

Flokët brenda veshjeve, tendenca e re: Dukuni si një ikonë e vërtetë mode

Flokë dhe stil
Kalo në kategori