Restoranti luksoz i Salt Bae në Londër ka qenë shumë i komentuar javët e fundit.

Fillimisht ishin çmimet e larta – rreth 800 euro për një biftek – dhe më pas restoranti luksoz u akuzua për fshirjen e komenteve negative të klientëve.

Dhe tani, sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, “streha e të famshmëve” po punëson kuzhinierë të rinj – por paga për orë ka nxitur reagime, pasi është e njëjtë me çmimin e një pure patatesh në menunë e tij.

Sipas mediumit britanik Metro, dega në Mbretërinë e Bashkuar e zinxhirit të famshëm të restoranteve të mishit të Nusret Gökçe premton një “rrogë konkurruese” për aplikantët.

Reklama

Kështu, nëse keni arritur të merrni rolin e një Chef de Partie në restorantin Knightsbridge, do të merrni në shtëpi rreth 15 euro në orë, plus bakshishet.

Reklama

Sidoqoftë, sipas Glass Door, paga mesatare për një Chef de Party në Londër është 22,078 funte.

Nëse kjo ndahet në tarifën për orë i bie rreth 11 funte, përkatësisht të paktën 1 funte më pak se sa ofron restoranti i Salt Bae.

Pra, teknikisht, kjo është një pagë mbi mesataren – por kur krahasohet edhe me artikujt më të lirë në meny, duhet të pyesni nëse një pagesë e tillë është vërtet e drejtë. /Telegrafi/

Reklama